przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 23 września 2014

Spotkanie "Polski czerwiec ’89 jako impuls do przemian w regionie"

  |   Spotkanie pt. "Polski czerwiec ’89 jako impuls do przemian w regionie" w Pałacu Prezydenckim Spotkanie pt. "Polski czerwiec ’89 jako impuls do przemian w regionie" w Pałacu Prezydenckim Spotkanie pt. "Polski czerwiec ’89 jako impuls do przemian w regionie" w Pałacu Prezydenckim Spotkanie pt. "Polski czerwiec ’89 jako impuls do przemian w regionie" w Pałacu Prezydenckim Spotkanie pt. "Polski czerwiec ’89 jako impuls do przemian w regionie" w Pałacu Prezydenckim

W Pałacu Prezydenckim odbyło się we wtorek spotkanie w ramach  programu  School for Political Leaders of the Eastern Partnership, którego celem jest wsparcie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, tworzenie kapitału społecznego oraz silnej demokracji w krajach Partnerstwa Wschodniego. W ramach projektu młodzi aktywiści biorą udział w szkoleniach rozwijających ich zdolności liderskie, wizytach studyjnych oraz wymianie dobrych praktyk.

 

W dyskusji w Pałacu Prezydenckim udział wzięli przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz osoby pretendujące do działalności w kadrach publicznych z Ukrainy, Gruzji, Mołdawii i Azerbejdżanu. Spotkaniu przewodniczył Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski, który w związku z obchodzoną w tym roku 25. rocznicą wolnych wyborów mówił o drodze Polski do niezależności i samorządności. W obliczu ostatnich wydarzeń na Ukrainie, istotne z punktu widzenia przybyłych gości były zagadnienia związane z tym, jak Polska poradziła sobie z demokratycznymi przemianami ustroju. Szef Kancelarii przywołał pięć punktów, które prezydent Bronisław Komorowski uznał za priorytetowe dla rozwoju i funkcjonowania Polski. Są to: bezpieczeństwo, konkurencyjna gospodarka, rodzina, dobre prawo oraz nowoczesny patriotyzm. W swoim wystąpieniu minister Michałowski podkreślił, iż największym problemem na drodze do demokratyzacji Ukrainy jest wszechobecna korupcja, działalność oligarchów oraz niewystarczające inwestycje w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, ale przede wszystkim bezsilność wobec nielegalnych procederów prowadząca do cichego przyzwalania na nie.

 

Program zorganizowany został pod patronatem honorowym Ministra Spraw Zagranicznych oraz zrealizowany ze środków programu Wsparcie Demokracji finansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2014 r. oraz Ambasady Stanów Zjednoczonych w Warszawie, we współpracy z organizacjami partnerskimi: Europejskim Dialogiem z Ukrainy, Holenderskim Instytutem Demokracji Wielopartyjnej - Reprezentacja na Kaukazie Południowym z Gruzji, Krajową Radą Młodzieży z Mołdawii oraz Ruchem Pozytywna Zmiana z Azerbejdżanu.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.