przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 2 października 2014

Minister Dziekoński: Elity muszą zwiększyć zaufanie Polaków do euro

Zwiększenie zaufania Polaków do wspólnej waluty to zadanie dla elit politycznych i biznesowych - powiedział w czwartek podczas kongresu EFNI w Sopocie sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński.

 
- Sytuacja jest paradoksalna, gdyż 80 proc. mieszkańców Polski jest za przynależnością naszego kraju do Unii Europejskiej, a jednocześnie tylko 25-30 proc. Polaków jest za wejściem do strefy euro. To właśnie jest zadanie i cel dla elit politycznych w Polsce, zarówno w kręgach rządowym i w środowisku biznesowym – mówił minister Dziekoński podczas panelu EFNI z udziałem przedstawicieli krajów Trójkąta Weimarskiego.
 
Olgierd Dziekoński podkreślił, że z prawnego punktu widzenia Polska, podpisując traktat akcesyjny z UE, zgodziła się, że będzie w niej obowiązywać euro. O kwestii obecności Polski w strefie euro mówił dziennikarzom po powołaniu rządu Ewy Kopacz prezydent Bronisław Komorowski. Jego zdaniem to jedno z wielkich zadań, jakie stoją przed Polską.
 
Minister Dziekoński przypomniał w czwartek, że do wprowadzenia unijnej waluty konieczna jest wcześniej m.in. zmiana w polskiej konstytucji. - Jak wiemy, musimy dokonać zmiany w konstytucji, a to wymaga znaczącej większości w parlamencie. To z kolei wymaga silnego poparcia ze strony obywatel" - wskazywał.
 
4. Europejskie Forum Nowych Idei (EFNI) obraduje w Sopocie. Bierze w nim udział ok. 1000 czołowych przedstawicieli świata biznesu, polityki, nauki i kultury z Polski i ze świata. Do piątku będą analizować największe wyzwania, z jakimi zmierzy się UE. (PAP, inf. własna)
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.