przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 6 października 2014

Minister Dziekoński: Demokracja opiera się na samorządzie

  |   W Pałacu Prezydenckim spotkanie z przedstawicielami ukraińskiego samorządu W Pałacu Prezydenckim spotkanie z przedstawicielami ukraińskiego samorządu W Pałacu Prezydenckim spotkanie z przedstawicielami ukraińskiego samorządu W Pałacu Prezydenckim spotkanie z przedstawicielami ukraińskiego samorządu W Pałacu Prezydenckim spotkanie z przedstawicielami ukraińskiego samorządu W Pałacu Prezydenckim spotkanie z przedstawicielami ukraińskiego samorządu W Pałacu Prezydenckim spotkanie z przedstawicielami ukraińskiego samorządu W Pałacu Prezydenckim spotkanie z przedstawicielami ukraińskiego samorządu

Demokracja opiera się na samorządzie, który powinien działać na zasadzie partnerskiej, a nie podległości wobec rządu - mówił w poniedziałek prezydencki minister Olgierd Dziekoński do ukraińskich samorządowców, którzy przebywają w Polsce.

 

Dziekoński spotkał się w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim z grupą ukraińskich samorządowców, przebywających w Polsce w ramach kolejnej edycji projektu Związku Miast Polskich oraz Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Przygotowuje on m.in. do wdrożenia reformy samorządowej oraz współpracy w ramach stowarzyszenia z Unią Europejską. Biorący udział w programie samorządowcy, m.in. z Ukrainy, uczestniczą w rodzaju stażu w polskich instytucjach samorządowych.

 

- Demokracja i wolność opierają się na sprawnym samorządzie - przekonywał minister Dziekoński. Jak podkreślał, najważniejsze jest to, by uzyskać niezależność. Przypomniał, że gdy w Polsce wprowadzono reformę samorządową był wiceprezydentem Warszawy. - Pierwsze, co zrobiliśmy, pierwsza decyzja to było odcięcie telefonu, stałego łącza rządowego. I to był początek naszej samorządności - wspominał. Podkreślił, że samorząd - jeśli ma działać sensownie i sprawnie - musi być partnerem dla rządu a nie mu podlegać.

 

Wspólna inicjatywa Związku Miast Polskich i Śląskiego Związku Gmin i Powiatów realizowana jest w ramach projektu „Przygotowanie ukraińskich samorządów do wdrożenia reform decentralizacyjnych i stowarzyszenia z UE”. Głównym celem pobytu gości z Ukrainy jest przekazanie polskich doświadczeń związanych z tworzeniem i wdrażaniem reform decentralizacyjnych oraz absorpcji dotacji unijnych na rozwój.
 

W spotkaniu uczestniczyli Sekretarz Stanu Olgierd Dziekoński, Marcin Święcicki - Poseł na Sejm RP, szef grupy polskich ekspertów, pomagającej w przygotowaniu reformy samorządowej na Ukrainie, Andrzej Porawski - Dyrektor Biura Związku Miast Polskich, Mirosław Skóra - Dyrektor Programu Study Tours to Poland Kolegium Europy Wschodniej, Michał Korolko – Członek Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Jan Hofmokl, Zastępca Dyrektora ds. polityki rozwojowej UE i współpracy wielostronnej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
 

Głównym tematem spotkania było finansowanie samorządu terytorialnego, w tym wydatkowanie przedakcesyjne środków pieniężnych na cele lokalne, polityka regionalna oraz partycypacja obywatelska w polskich samorządach.
 

Po spotkaniu w Pałacu Prezydenckim przedstawiciele ukraińskich samorządów rozpoczęli wizytę studyjną w polskich miastach: Bełchatowie, Brzegu, Bydgoszczy, Ciechanowie, Gołdapi, Kleczewie, Konstantynowie Łódzkim, Kutnie, Poznaniu, Swarzędzu. 

(inf. własna, PAP)
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.