przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 15 listopada 2014

Wizyta w Bratysławie i Pradze w 25. rocznicę aksamitnej rewolucji

Prezydent Bronisław Komorowski udaje się w niedzielę z wizytą do Bratysławy i Pragi, gdzie wraz z prezydentami Czech, Słowacji, Węgier i Niemiec będzie świętował 25. rocznicę aksamitnej rewolucji. Przywódcy Grupy Wyszehradzkiej spotkają się z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.

 

Minister Jaromir Sokołowski powiedział w rozmowie z PAP, że wizyta w stolicach Słowacji i Czech to kontynuacja obchodów 25. rocznicy obalenia komunizmu w krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

 

Jak dodał, prezydenci Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Niemiec chcą w ten sposób podkreślić wspólnotę losów narodów, które po II wojnie światowej zmagały się z komunistycznymi dyktaturami, odnosząc pokojowe zwycięstwo w 1989 roku.

 

Bronisław Komorowski, Milosz Zeman, Andrej Kiska, Janos Ader i Joachim Gauck wezmą w niedzielę udział w uroczystych obchodach w słowackim Teatrze Narodowym.

 

W Bratysławie prezydenci przypomną także wydarzenia związane z tzw. świeczkową manifestacją z marca 1988 roku, kiedy to przedstawiciele wspólnot katolickich zorganizowali modlitewną manifestację w obronie wolności religijnej. Uczestniczyło w niej kilka tysięcy osób, niosących świece. Prezydenci państw Grupy Wyszehradzkiej (Czechy, Polska, Słowacja i Węgry) i Niemiec zapalą znicze pod pomnikiem świeczkowej rewolucji. Wezmą też udział w oficjalnym obiedzie wydanym przez prezydenta Kiskę.

 

W stolicy Słowacji prezydenci krajów V4 spotkają się także z ukraińskim prezydentem Petrem Poroszenką. - Będzie to doskonała okazja do omówienia aktualnej sytuacji na pograniczu ukraińsko-rosyjskim i dyskusji na temat możliwości zakończenia tego kryzysu - ocenił Sokołowski.

 

Ponadto BronisławnKomorowski spotka się z Petrem Poroszenką na spotkaniu dwustronnym. - Prezydenci będą rozmawiali m.in. na temat możliwości wsparcia przez Polskę ukraińskiego rządu we wdrażaniu reform - zapowiedział prezydencki minister. - Będzie to też okazja do omówienia kalendarza kolejnych wspólnych spotkań prezydentów Polski i Ukrainy - dodał.

 

W poniedziałek w Pradze głowy państw spotkają się na oficjalnym śniadaniu na Hradczanach. Wezmą też udział w otwarciu wystawy poświęconej wydarzeniom 17 listopada 1939 i 1989 roku, odsłonięciu tablicy pamiątkowej z okazji 25. rocznicy aksamitnej rewolucji, a także w dyskusji z praskimi studentami.

 

W praskiej stolicy prezydent Komorowski odwiedzi także grób byłego czeskiego prezydenta Vaclava Havla i spotka się z przedstawicielami czeskiej Polonii.

 

Prezydentowi towarzyszyć będą przedstawiciele opozycji demokratycznej z okresu PRL, którzy zaangażowani byli w kontakty z opozycją z ówczesnej Czechosłowacji, m.in. Zbigniew Janas i Jan Lityński.

 

W czerwcu prezydenci Milosz Zeman, Andrej Kiska, Janos Ader i Joachim Gauck obecni byli na uroczystościach w Warszawie i w Budapeszcie, a w październiku w Lipsku. (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.