przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 17 listopada 2014

Prezydent Bułgarii z dwudniową wizytą w Polsce

Pałac Prezydencki

We wtorek z dwudniową oficjalną wizytą do Polski przybędzie prezydent Bułgarii Rosen Plewnelijew. Odwiedzi Warszawę oraz Gdańsk. Spotka się z prezydentem Bronisławem Komorowskim, premier Ewą Kopacz, a także marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem.

 

Wizyta bułgarskiej głowy państwa rozpocznie się od ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego.

 

Prezydenci Komorowski i Plewnelijew będą rozmawiać w "cztery oczy” oraz podczas spotkania plenarnego. Spotkają się również z dziennikarzami. Wizyta ma na celu zasygnalizowanie gotowości do intensyfikacji polsko-bułgarskiego dialogu politycznego, w tym wzmacniania współpracy gospodarczej - podkreślił prezydencki minister Jaromir Sokołowski.

 

- Spotkanie - zaznaczył minister Sokołowski - będzie też okazją do zaprezentowania polskiego stanowiska wobec aktualnych wyzwań stojących przed UE, w tym odnośnie kryzysu na Ukrainie i relacji UE-Rosja.

 

Prezydent Komorowski będzie chciał udzielić poparcia bułgarskim staraniom o jak najszybsze wejście do strefy Schengen - dodał prezydencki minister.

 

Rozmowy mają także dotyczyć bezpieczeństwa energetycznego i współpracy energetycznej na forum UE.

 

Po spotkaniu w Pałacu Prezydenckim prezydent Bułgarii złoży kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.  We wtorek po południu prezydenci Polski i Bułgarii wezmą też udział w Polsko-Bułgarskim Seminarium Gospodarczym na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

 

Później Plewnelijew spotka się z marszałkiem Senatu i szefową polskiego rządu.

 

Wieczorem Bronisław Komorowski wyda oficjalny obiad na cześć bułgarskiego prezydenta. W środę prezydent Plewnelijew odwiedzi Gdańsk, gdzie m.in. złoży kwiaty przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Zwiedzi ponadto Europejskie Centrum Solidarności oraz Gdański Teatr Szekspirowski. (PAP)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.