przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 19 listopada 2014

Raport na temat 25 lat polskiego rolnictwa

  |   Prezentacja raportu "25 lat polskiego rolnictwa. Bezpieczeństwo żywnościowe w Europie" Prezentacja raportu "25 lat polskiego rolnictwa. Bezpieczeństwo żywnościowe w Europie" Prezentacja raportu "25 lat polskiego rolnictwa. Bezpieczeństwo żywnościowe w Europie"

W środę w Kancelarii Prezydenta RP odbyła się prezentacja prasowa raportu "25 lat polskiego rolnictwa. Bezpieczeństwo żywnościowe w Europie", który w ramach obchodów "25 lat Wolności" swoim patronatem objął Prezydent Bronisław Komorowski. W spotkaniu wziął udział Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Dariusz Młotkiewicz.


Minister Młotkiewicz zwrócił uwagę, że prezydent Bronisław Komorowski często podkreśla konieczność odważnego myślenia o konkurencyjności polskiego rolnictwa. - Już dziś powinniśmy planować jak krajowy sektor rolniczy będzie wyglądać za kolejne 25 lat, szczególnie, że w ciągu najbliższych siedmiu, Polska otrzyma z budżetu Wspólnej Polityki Rolnej 80 mld euro – zauważył.


Z przygotowanego przez Centrum Kompetencji w Puławach raportu wynika, że ostatnie 25 lat polskiego rolnictwa charakteryzowało się rostem eksportu produktów rolnych, wzrostem poziomu prowadzenia gospodarstw. Nastąpił też zwrot w w kierunku rolnictwa precyzyjnego, innowacyjnych technologii i nowoczesnych gospodarstw.

 

Autorzy raportu: prof. Janusz Igras i dr Zenon Pokojski podkreślali, że rolnictwo to obecnie czwarty największy sektor gospodarki w Polsce. Eksport produktów rolno-spożywczych stanowi ponad 12 proc. całkowitej wartości polskiego eksportu, a Polska zajmuje ósme miejsce wśród najważniejszych eksporterów żywności w UE.


Z zaprezentowanej publikacji wynika, że katalizatorem pozytywnych przemian okazało się przystąpienie Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku, a przedsiębiorcy rolni czują się dziś konkurencyjni na rynkach europejskich. Raport diagnozuje też najważniejsze pytania dotyczące polskiego sektora żywnościowego, a także przedstawia rozwiązania wobec kluczowych wyzwań w najbliższych latach.

 

Autorzy opracowania uważają, że przyszłość krajowego sektora żywnościowego wiąże się z rozwojem gospodarstw towarowych, które mają szansę stać się jeszcze bardziej konkurencyjne i nowoczesne zarówno pod względem technicznym, jak i ekonomicznym.
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.