przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 20 listopada 2014

Min. Koziej: Większość krajów za przeglądem strategicznym UE

  |   Briefing ministra Kozieja w Pałacu Prezydenckim Briefing ministra Kozieja w Pałacu Prezydenckim Briefing ministra Kozieja w Pałacu Prezydenckim Briefing ministra Kozieja w Pałacu Prezydenckim Briefing ministra Kozieja w Pałacu Prezydenckim Briefing ministra Kozieja w Pałacu Prezydenckim

Zdecydowana większość wysokich przedstawicieli państw UE ds. bezpieczeństwa narodowego uważa, że Unia powinna dokonać przeglądu strategicznego, a następnie znowelizować swoją strategię - mówił w czwartek szef BBN Stanisław Koziej po spotkaniu ze swoimi odpowiednikami z UE.

 
Jak podkreślił minister Koziej, spotkanie, które odbyło się w Warszawie, było pierwszym tego typu i odbyło się z polskiej inicjatywy. BBN chce, by sekretarze rad bezpieczeństwa narodowego, doradcy głów państw i szefów rządów i inne osoby funkcyjne, które w danym kraju odpowiadają za sprawy bezpieczeństwa narodowego, spotykali się cyklicznie. Minister Koziej nazwał to nieformalną radą bezpieczeństwa państw członkowskich UE.
 
Debata była podzielona na dwie części: pierwsza - publiczna - odbyła się podczas Warsaw Security Forum, drugą - za zamkniętymi drzwiami - zorganizowano w Pałacu Prezydenckim. Pretekstem do dyskusji był zaplanowany na czerwiec 2015 r. szczyt UE poświęcony Wspólnej Polityce Bezpieczeństwa i Obrony. Na to spotkanie szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini przygotowuje w konsultacji z krajami członkowskimi raport o wyzwaniach stojących przed UE.
 
- Chcielibyśmy, aby był to szczyt, który zajmuje się nie tylko bieżącymi lub też jakimiś drobnymi, detalicznymi sprawami z dziedziny bezpieczeństwa, ale aby był to szczyt, na którym odbędzie się poważna refleksja strategiczna o bezpieczeństwie Europy - zaznaczył Stanisław Koziej na briefingu w Pałacu Prezydenckim.
 
Pytany, jak inne kraje widzą pomysł refleksji strategicznej prowadzącej do nowelizacji strategii bezpieczeństwa UE, szef BBN powiedział, że poparcie dla tej idei w ostatnim czasie wyraźnie rośnie. - Jeszcze kilka miesięcy temu było niewielu zwolenników pracy nad taką strategią. Dzisiaj, chociażby na tym spotkaniu, jest to zdecydowana większość uczestników, czyli państw, które się tu wypowiadały, które uznają taką potrzebę - powiedział minister Koziej.
 
Według szefa BBN debatą o bezpieczeństwie UE zainteresowane są przede wszystkim kraje położone na obrzeżach Unii. - Mniej entuzjastycznie nastawione do tego pomysłu są duże państwa UE, które pewno wolałyby sobie zachować maksymalną swobodę decydowania i działania - wyjaśnił Stanisław Koziej. Jednak zastrzegł, że także i w tych krajach stopniowo rodzi się przekonanie o potrzebie przeglądu strategicznego, a potem nowelizacji strategii.
 
Minister Koziej relacjonował, że zastępca sekretarza generalnego Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych Maciej Popowski poinformował uczestników dyskusji, że Mogherini jest zainteresowana pogłębioną refleksją strategiczną w kontekście zbliżającego się szczytu. - Jest więc spora szansa na to, aby właśnie w ramach pracy nad jej raportem poszczególne państwa członkowskie UE przeprowadziły taki przegląd strategiczny bezpieczeństwa Europy, którego efektem byłyby konkluzje mówiące o potrzebie przygotowania nowej koncepcji strategicznej Unii Europejskiej - ocenił minister Koziej.
 
Jak mówił szef BBN, uczestnicy debaty zgodnie mówili, że na zagrożenia na wschodzie i południu Unia powinna reagować spójnie. Zwrócił przy tym uwagę na ofensywę propagandową Rosji, która wykorzystuje wszelkie różnice zdań między państwami europejskimi do osłabiania wspólnoty. Wśród istotnych elementów dyskusji Stanisław Koziej wymienił też konieczność całościowego podejścia do spraw bezpieczeństwa europejskiego, bowiem zagrożenia są wielowymiarowe - m.in. wojskowe, cywilne, polityczne, ekonomiczne i informacyjne. W dyskusji podnoszono też związek między wysiłkami UE na rzecz rozwoju a zapewnianiem bezpieczeństwa oraz mówiono o nowych wyzwaniach dla bezpieczeństwa, np. cybernetycznych i energetycznych. (PAP)
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.