przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 1 grudnia 2014

We wtorek w Estonii spotkanie prezydentów państw bałtyckich

Prezydent Bronisław Komorowski udaje się we wtorek do Estonii na spotkanie prezydentów państw bałtyckich. Omówią oni m.in. kwestie bezpieczeństwa w regionie w obliczu konfliktu na Ukrainie, rezultaty szczytu NATO w Walii i współpracę w transporcie i energetyce.

 

Prezydent Bronisław Komorowski spotka się też z szefem estońskiego rządu Taavim Rõivasem.

 

Spotkanie prezydentów państw bałtyckich odbędzie się w położonej k. Tallina rezydencji Kõue Manor. Ok. godz. 16.30 zaplanowano wspólną konferencję prasową prezydentów: Polski, Estonii - Toomasa Hendrika Ilvesa, Litwy - Dalii Grybauskaite i Łotwy - Andrisa Berzinsa.

 

Minister Jaromir Sokołowski podkreślił w poniedziałkowej rozmowie z PAP i IAR, że spotkanie prezydentów wpisuje się w intensyfikację kontaktów między Polską a państwami bałtyckimi w związku z ich solidarną postawą wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę.

 

Jaromir Sokołowski zaznaczył, że spotkanie będzie też okazją do podkreślenia konieczności wypracowania jednolitego stanowiska Unii Europejskiej w kwestiach wschodnich, a także do zwrócenia uwagi na rolę Polski w budowie regionalnego rynku energetycznego.

 

Spotkanie przywódców państw bałtyckich będzie też okazją do omówienia priorytetów łotewskiej prezydencji w Radzie UE, która przypada na pierwszą połowę 2015 r.

 

Jak zaznaczył prezydencki minister, rozmowa będzie też dotyczyła bezpieczeństwa w regionie, w tym cyberbezpieczeństwa, konfliktu na Ukrainie i relacji Unii Europejskiej z Rosją. Prezydenci omówią konsekwencje wrześniowego szczytu NATO w Newport w Walii oraz relacje NATO-Rosja.

 

Na wrześniowym szczycie Sojuszu w Newport przywódcy państw członkowskich zadeklarowali podniesienie gotowości wojsk NATO, w tym wydzielenie "szpicy" - kilkutysięcznych sił gotowych do działania w ciągu kilkudziesięciu godzin w dowolnym miejscu na świecie. Zapowiedziano m.in. utrzymywanie ciągłej obecności i aktywności w powietrzu, na ziemi i na morzu we wschodniej części Sojuszu. Aby to ułatwić, Sojusz ma rozbudować infrastrukturę, w tym bazy sprzętu na wschodnich rubieżach.

 

Szczyt zapowiedział zwiększenie wydatków na cele obronne. Postanowiono też o utworzeniu specjalnego funduszu na wsparcie dla Ukrainy; kraje członkowskie mają przeznaczyć na ten cel 15 mln euro.

 

- Chcielibyśmy, aby wizyta prezydenta Komorowskiego w Estonii podkreśliła nasze zainteresowanie wysoką częstotliwością kontaktów przedstawicieli Polski oraz państw bałtyckich, szczególnie w obliczu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego – powiedział minister Sokołowski. Jak dodał, konflikt ten rodzi ważne skutki dla bezpieczeństwa państw regionu Morza Bałtyckiego.

 

- Prezydent będzie chciał podkreślić zaangażowanie Polski w bezpieczeństwo państw bałtyckich. Polscy piloci brali już po raz kolejny udział w misji patrolowania przestrzeni powietrznej państw bałtyckich w ramach Baltic Air Policing - zaznaczył prezydencki minister.

 

Dodał, że wspólnota doświadczeń historycznych Polski i państw bałtyckich sprawia, że podobnie postrzegamy politykę wschodniego sąsiedztwa UE.

 

- Prezydent na pewno będzie chciał odnieść się także do solidarnej postawy państw bałtyckich w obliczu rosyjskiej agresji względem Ukrainy; będzie też chciał podkreślić konieczność współpracy na rzecz wypracowania i utrzymania jednolitego stanowiska UE w kwestiach wschodnich – powiedział Jaromir Sokołowski.

 

Podkreślił, że Polska chce podtrzymania intensywnej współpracy w regionie także w związku ze zbliżającą się prezydencją Polski w Radzie Państw Morza Bałtyckiego, która zacznie się w połowie 2015 r. i potrwa do połowy 2016 r.

 

Jak podkreślił, spotkanie w Estonii będzie też okazją do omówienia przygotowań do kolejnego szczytu Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się w maju 2015 r. w Rydze.

 

- Prezydent będzie też chciał zapewnić swoich bałtyckich partnerów o zaangażowaniu Polski na rzecz rozwoju regionalnej infrastruktury energetycznej, gwarantującej bezpieczeństwo i dywersyfikację dostaw surowców energetycznych - zaznaczył.

 

Jak dodał, chodzi o likwidację tzw. wysp energetycznych, do których zalicza się obszar Litwy, Łotwy i Estonii. - Realizacji tego celu mają się przysłużyć realizowane obecnie projekty służące rozbudowie infrastruktury energetycznej, w tym przede wszystkim połączenie gazowe i elektroenergetyczne pomiędzy Polską i Litwą - powiedział Sokołowski.

 

Jak zaznaczył, w tym kontekście istotne znaczenie ma też planowany terminal LNG w Świnoujściu. - Plany budowy podobnej jednostki posiada także Estonia. Natomiast jesienią tego roku do litewskiego portu w Kłajpedzie zawinął pływający terminal LNG, który ma zaopatrywać w gaz Litwę, a w razie potrzeby pozostałe państw bałtyckie - podkreślił prezydencki minister. (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.