Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 9 grudnia 2014

W środę RBN o programie wzmocnienia bezpieczeństwa

Przygotowany przez rząd program wzmocnienia bezpieczeństwa państwa zostanie przedstawiony na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, które odbędzie się w środę w siedzibie Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

 

Jak powiedział PAP szef BBN i sekretarz RBN Stanisław Koziej, dokument przedstawi członkom Rady wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak.  - Program został przygotowany zgodnie z oczekiwaniami prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz zapowiedzią z expose premier Ewy Kopacz. Zawiera on najpilniejsze zadania, wynikające z zatwierdzonej przez prezydenta 5 listopada Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP i związane ze zwiększonym zagrożeniem, spowodowanym agresją Rosji na Ukrainę - powiedział minister Koziej.

 

Opracowanie planu wzmocnienia bezpieczeństwa państwa zapowiedziała w expose premier Ewa Kopacz ze względu na kryzys rosyjsko-ukraiński. Dokument powstał w MON przy współpracy innych ministerstw. Prace skończyły się w ostatnim tygodniu listopada, wtedy też opracowanie przesłano Kopacz. We wtorek dokument będzie jednym z tematów posiedzenia rządu. Plan jest opatrzony klauzulą "zastrzeżone". MON informuje jedynie, że określa on kompleksowe podejście do bezpieczeństwa Polski, zaś zawarte w nim zapisy wskazują obszary systemowych rozwiązań i wyznaczają zasadnicze kierunki działań w zakresie wzmacniania systemu bezpieczeństwa Polski, przede wszystkim systemu obronnego.

 

Z dotychczasowych wypowiedzi przedstawicieli ministerstwa obrony wynika, że plan obejmie takie zagadnienia jak integracja działań różnych instytucji na rzecz obronności, wzmocnienie jednostek wojskowych na wschodzie kraju, współpracę z organizacjami pozarządowymi i zmiany w Narodowych Siłach Rezerwowych.

 

Zobacz także: "Strategia istotna wobec zmian na Wschodzie" Strategię bezpieczeństwa narodowego rząd przyjął 21 października, a prezydent zatwierdził ją 5 listopada. Dokument całościowo ujmuje zagadnienia bezpieczeństwa narodowego i wskazuje optymalne sposoby wykorzystania na jego potrzeby wszystkich zasobów państwa. W dokumencie wskazano, że bezpieczeństwo Polski będzie zależało od jej zdolności do efektywnej realizacji interesów narodowych i osiągania celów strategicznych w obecnych i prognozowanych warunkach bezpieczeństwa. Uznano też, że bezpieczeństwo Europy będzie determinowane przez cztery główne czynniki: NATO, Unię Europejską, strategiczną obecność USA oraz relacje z Rosją.

 

Oceniono, że odbudowywanie mocarstwowej pozycji przez Rosję kosztem jej otoczenia oraz nasilenie się z jej strony polityki konfrontacyjnej negatywnie rzutują na stan bezpieczeństwa w regionie. Napisano też, że w sąsiedztwie Polski istnieje ryzyko konfliktów o charakterze regionalnym i lokalnym, które mogą nas angażować pośrednio lub bezpośrednio.

 

Zobacz także: RBN o wzmacnianiu bezpieczeństwa Polski Poprzednie posiedzenie RBN odbyło się 22 października. Było poświęcone umacnianiu obronności Polski w kontekście zmiany sytuacji bezpieczeństwa w regionie, w tym konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu