przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 11 grudnia 2014

W przyszłym tygodniu prezydent Poroszenko w Polsce

Minister Jaromir Sokołowski

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko złoży w przyszłym tygodniu oficjalną wizytę w Polsce; spotka się z prezydentem Bronisławem Komorowskim, marszałkami Sejmu i Senatu, wygłosi przemówienie w parlamencie oraz weźmie udział w forum gospodarczym.

 

Prezydencki minister Jaromir Sokołowski powiedział PAP, że prezydent Ukrainy przybędzie do Polski w środę 17 grudnia, a jego wizyta potrwa do czwartku 18 grudnia; po zakończeniu wizyty w Warszawie prezydent Ukrainy uda się do Lublina. - Chcielibyśmy, aby ta wizyta była potwierdzeniem strategicznego partnerstwa łączącego Polskę i Ukrainę oraz polskiej gotowości do wspierania jej prozachodniej orientacji - podkreślił prezydencki minister.

 

W środę 17 grudnia podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim prezydent Komorowski w obecności prezydenta Poroszenki podpisze ustawę dotyczącą ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a Unią Europejską.

 

UE podpisała część polityczną umowy z Ukrainą w marcu w geście wsparcia dla władz w Kijowie w czasie zaostrzających się napięć z Rosją i kryzysu politycznego; gospodarczą część umowy, dotyczącą wolnego handlu, współpracy w dziedzinie gospodarki oraz wymiaru sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, podpisano w czerwcu. Jednak wdrożenie części handlowej pod naciskiem Rosji odłożono do końca 2015 roku.

 

- 17 grudnia także, poza rozmowami dwustronnymi i spotkaniami z marszałkami Sejmu Radosławem Sikorskim oraz Senatu Bogdanem Borusewiczem, prezydent Ukrainy zabierze głos na forum parlamentu na uroczystym zgromadzeniu posłów i senatorów – poinformował Jaromir Sokołowski.

 

Obaj prezydenci wezmą też udział w środę w polsko-ukraińskim forum gospodarczym. Z kolei w czwartek w Lublinie, jak poinformował minister Sokołowski, Poroszenko spotka się ze studentami i przedstawicielami społeczności ukraińskiej i polskiej, a także z dowództwem wielonarodowej brygady litewsko-polsko-ukraińskiej. Ponadto weźmie udział w śniadaniu wydanym przez wojewodę lubelskiego.

 

Podsekretarz Stanu w KPRP zaznaczył, że wizyta prezydenta Poroszenki będzie doskonałą okazją do potwierdzenia polskiej solidarności z Ukrainą wobec rosyjskiej agresji oraz woli wspierania ukraińskich reform w procesie modernizacji kraju i implementacji umowy stowarzyszeniowej. - Liczymy bardzo, że ta wizyta da nowy impuls strategicznemu partnerstwu łączącemu Polskę i Ukrainę - dodał.

 

Prezydent Komorowski - powiedział minister Sokołowski - będzie chciał wykorzystać wizytę prezydenta Poroszenki do powtórzenia polskiej oferty wspierania Ukrainy na drodze reform - w sposób szczególny polski prezydent jest zainteresowany pomocą w realizacji reformy samorządowej na Ukrainie.

 

Minister Sokołowski przypomniał, że od wiosny br. działa zespół ekspertów pod kierownictwem posła Marcina Święcickiego (PO), który wspiera Ukraińców w reformie samorządowej. Podkreślił, że reforma samorządu miała ogromne znaczenie w procesie transformacji w Polsce.

 

- Drugi blok reform na Ukrainie, który prezydent chciałby wspierać, dotyczy rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. Ważną sprawą jest też wspieranie Ukraińców w walce z korupcją oraz pomoc przy reformie sił zbrojnych – dodał minister Sokołowski.

 

Prezydent Komorowski będzie też starał się wykorzystać okazję, jaką jest wizyta prezydenta Poroszenki w Warszawie, by omówić kwestie związane z konfliktem rosyjsko-ukraińskim.

 

- Będzie to doskonała okazja do powtórzenia polskiej woli angażowania się we wspieranie nowej ukraińskiej ekipy w dziele reformowania tego kraju - powiedział Jaromir Sokołowski.(PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.