przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 20 stycznia 2015

Rok 2015 pod znakiem 25-lecia Polski samorządowej

Polski sukces gospodarczy to także zasługa samorządów i skutecznego wykorzystywania przez nie środków UE - uważa minister w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński. W tym roku mija 25 lat polskiej samorządności. Z tej okazji Kancelaria zapowiada szereg przedsięwzięć.

 

W ramach obchodów m.in. w czwartek w Pałacu Prezydenckim odbędzie się Forum Debaty Publicznej poświęcone roli samorządów w ochronie dziedzictwa narodowego.

 

27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze w pełni wolne wybory do rad gmin. Prezydent Bronisław Komorowski zaapelował do instytucji naukowych, organizacji pozarządowych, lokalnych środowisk przedsiębiorców, a także do mieszkańców wsi i miast oraz przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, by z okazji 25-lecia samorządności organizowali przedsięwzięcia, które będą podkreślać rolę samorządów w Polsce. Prezydent chce objąć te wydarzenia patronatem.

 

Prezydencki minister Olgierd Dziekoński podkreślił w rozmowie z PAP, że samorządność to szczególny sposób świadomego i odpowiedzialnego zagospodarowania odzyskanej 25 lat temu przez Polskę wolności. Jak dodał, reforma samorządowa doprowadziła do rozkwitu aktywności obywatelskiej, a także do rozwoju zarówno dużych miast, jak też miasteczek i wsi. - Rozwój ten był możliwy dzięki kreatywności i umiejętnościom lokalnych społeczności i lokalnych elit - mówił minister Dziekoński.

 

Zaznaczył, że Polska po wejściu do UE, mogła skuteczne korzystać z funduszy unijnych dzięki sprawnie funkcjonującemu samorządowi gminnemu, powiatowemu, a w szczególności wojewódzkiemu. Mówił, że polski sukces gospodarczy w dużej mierze był możliwy dzięki aktywności małych i średnich przedsiębiorstw, które - jak zaznaczył - są bardzo mocno związane z funkcjonowaniem władz lokalnych.

 

Prezydencki minister uważa, że dobrze funkcjonujące samorządy zapewniają też duży poziom stabilność politycznej, dają możliwość budowania lokalnych elit, rozwijania kariery politycznej młodym ludziom. - Ubiegłoroczne wybory samorządowe pokazały, jak wielu nowych, młodych ludzi przyszło do samorządów, udowadniając, że jest to atrakcyjna i ważna forma aktywności obywatelskiej - powiedział.

 

Z okazji 25-lecia polskiej samorządności prezydent chce przypomnieć Polakom, jak ważną rolę ogrywają samorządy. - Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele od nich zależy. Na przykład mało kto wie, że blisko 50 proc. wpływów z podatku PIT trafia do samorządów. Warto w związku z tym mieć świadomość, jakie kompetencje mają władze lokalne i czego powinniśmy oczekiwać od naszych przedstawicieli; jak zgłaszać lokalne problemy, jak angażować się w ich rozwiązywanie, czym na przykład jest budżet partycypacyjny – powiedział Olgierd Dziekoński.

 

Minister zaznaczył, że obchody będą też okazją do debaty na temat koniecznych zmian w funkcjonowaniu samorządów. - Reformy są konieczne, zostały one zarysowane przez prezydenta w jego projekcie ustawy, który dwa lata temu został skierowany do Sejmu i w tej chwili będzie podlegał dyskusji w parlamencie - dodał minister.

 

Z okazji 25-lecia polskiej samorządności, poza wydarzeniami organizowanymi przez lokalne społeczności, odbędzie się kilka wydarzeń o zasięgu ogólnopolskim: 5-6 marca w Poznaniu zostanie zorganizowany Kongres Samorządowy, a 9 marca w Pałacu Prezydenckim prezydent uhonoruje osoby, które szczególnie przyczyniły się do rewolucji samorządowej; tego dnia zostanie też m.in. otwarta specjalna wystawa.

 

Ponadto w dniach 17-18 września w Warszawie odbędzie się konferencja dotycząca 30-lecia Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego Rady Europy. Dokument ten reguluje status samorządów lokalnych w relacji do władz centralnych oraz w relacji do władz innych państw i działających w nich samorządów. Karta została przyjęta w 1985 r., weszła w życie trzy lat później. Polska ratyfikowała Kartę w 1994 r., jako jeden z nielicznych krajów w całości.

 

W ramach obchodów 25-lecia samorządności w najbliższy czwartek w Pałacu Prezydenckim odbędzie się też Forum Debaty Publicznej poświęcone roli samorządów w ochronie dziedzictwa narodowego. Jak mówił PAP Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Maciej Klimczak, spora część zadań samorządów jest bowiem związana z kulturą, m.in. z opieką nad zabytkami.

 

- Chcielibyśmy pokazać dobre przykłady, dobre praktyki, a także zastanowić się nad tym, co jest jeszcze do zrobienia – powiedział Maciej Klimczak.

 

W dyskusji wezmą udział przedstawiciele Ministerstw Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. - Obok nich będą też przedstawiciele świata nauki, środowisk społecznych, organizacji pozarządowych oraz oczywiście przedstawiciele władz samorządowych. Reprezentowana będzie też Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa – mówił minister Klimczak.

 

Będą oni dyskutować o możliwościach wspierania samorządów w dziele ochrony zabytków, a także o skutecznym wykorzystywaniu w tym celu funduszy europejskich. - Oczekuję też, i mam już pozytywny komunikat ze strony MKiDN, że będzie mowa o stanie prac nad zmianami ustawowymi w tym zakresie – dodał Maciej Klimczak.

 

Jak zaznaczył, ważnym uczestnikiem czwartkowej debaty będą organizacje społeczne. - Aktywność środowiska obywatelskiego w sprawie ochrony zabytków wymaga docenienia, bo minione 25 lat to bardzo wiele lokalnych, społecznych działań i inicjatyw. Ruchy społeczne mocno wspierają administrację, a czasem też mocno ją szczypią. Ale zawsze robią to w interesie publicznym - zaznaczył.

 

W debacie wezmą też udział przedstawiciele władz samorządowych, m.in. z miejscowości, na terenie których znajdują się zabytki wpisane na listę Pomników Historii. Na liście tej znajduje się już 58 zabytków i obszarów zabytkowych. - Zaprosiliśmy też prezydentów Gdyni i Łodzi. Obszary zabytkowe tych miast otrzymają niedługo status Pomników Historii – podał minister Klimczak. (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.