przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 23 stycznia 2015

Min. Dziekoński o niemieckich regulacjach ws. płacy minimalnej

- Prezydencki minister Olgierd Dziekoński jest zdania, że nowe niemieckie regulacje w związku z płacą minimalną "mogą naruszać zasady wolności i swobody świadczenia usług na terenie Unii Europejskiej".

 

W ocenie ministra Dziekońskiego, Niemcy "przekraczają zasady proporcjonalności" w swoich regulacjach prawnych dotyczących nałożenia reżimu płacy minimalnej na osoby świadczące usługi transportowe, wjeżdżające lub przejeżdżające przez Niemcy.

 

W piątkowej rozmowie z dziennikarzami minister zwrócił uwagę, że UE - na wniosek Polski, a także innych "nowych" krajów członkowskich - wystąpiła do Niemiec z prośbą o wyjaśnienie przesłanek tych zmian. Według niego, mogą one naruszać zasady wolności i swobody świadczenia usług na terenie Unii Europejskiej.

 

Jak zauważył, około 100 tys. polskich przewoźników przejeżdża przez teren Niemiec lub dostarcza tam towary.

 

Olgierd Dziekoński zapewnił, że prezydent "z uwagą śledzi" kwestie związane z wprowadzeniem w Niemczech nowych przepisów o płacy minimalnej. - Polska ma znaczącą nadwyżkę w handlu zagranicznym z Niemcami, a także w UE i transport drogowy odgrywa tu szczególną rolę - zwrócił uwagę prezydencki minister.

 

Jak mówił, ze strony nie tylko Polski, ale także innych krajów UE tworzy się jednolity front wobec tego pochopnego rozstrzygnięcia dotyczącego stosowania płacy minimalnej w odniesieniu do przewoźników. (PAP)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.