przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 15 lutego 2015

Minister Młotkiewicz w TVP „Tydzień” o ochronie gruntów rolnych

Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Dariusz Młotkiewicz wziął udział w niedzielnym programie TVP „Tydzień”, w którym rozmawiał o prezydenckim projekcie ustawy o ochronie gruntów rolnych.

 

Minister Młotkiewicz zaznaczył, że prezydent kierując w połowie grudnia 2014 r. projekt zmiany ustawy miał na względzie ochronę gruntów rolnych i leśnych klas bonitacyjnych (I-III). Są to najbardziej urodzajne grunty, które stanowią tylko jedną czwartą powierzchni ogólnej użytków rolnych w Polsce i są cennym dobrem narodowym. Inicjatywa ustawodawcza Prezydenta RP wynika z troski o zachowanie tych gruntów dla produkcji rolnej i środowiska, tym bardziej, że tylko w okresie ostatnich 10 lat ich powierzchnia zmniejszyła się o 8%.


Prawo do odrolniania gruntów klas I-III o powierzchni do 0,5 ha w takich przypadkach cedowane będzie na samorządy. Ma to umożliwić, bez przeprowadzania kosztownej procedury planistycznej, zagospodarowanie nieruchomości zlokalizowanych wśród istniejącej zwartej zabudowy, które z uwagi na swoje położenie nie mają znaczenia dla produkcji rolniczej.
 

Zaproponowana przez Prezydenta RP nowelizacja zawiera również zmianę ułatwiającą realizację na gruntach rolnych klas I-III inwestycji celu publicznego, w szczególności takich jak drogi, linie energetyczne, obiekty kultury, szkoły czy boiska szkolne.
 

W dyskusji w programie TVP „Tydzień” wziął także udział Grzegorz Benedykciński Burmistrz Grodziska Mazowieckiego.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.