przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 20 lutego 2015

Prezydent w niedzielę na obchodach 1. rocznicy Majdanu

Prezydent Bronisław Komorowski - na zaproszenie prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki - weźmie w niedzielę w Kijowie udział w obchodach 1. rocznicy Majdanu. Chcemy przekazać Ukraińcom uznanie dla ich odwagi i okazać solidarność - mówi prezydencki doradca Roman Kuźniar.

 

Bronisław Komorowski w stolicy Ukrainy spotka się z Petro Poroszenką. Prezydenci będą rozmawiać o obecnej sytuacji politycznej, kolejnej fazie konfliktu ukraińsko-rosyjskiego i perspektywach wychodzenia z kryzysu, w którym znalazła się Ukraina.

 

Minister w Kancelarii Prezydenta Jaromir Sokołowski powiedział PAP, że prezydent Komorowski będzie chciał podkreślić "wagę wydarzeń sprzed roku - rewolucji, która rozpoczęła się od sprzeciwu Ukraińców wobec odrzucenia przez ówczesne rządzące elity europejskiego wyboru Ukrainy".

 

Jaromir Sokołowski podkreślił, że Bronisław Komorowski "konsekwentne angażował się na rzecz europejskiego wyboru Ukraińców i wspierał proces dochodzenia do umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina".

 

Zobacz także: "Wystawa »Majdan« to zdjęcia z polskim sercem" Prezydent Komorowski - zapowiedział Sokołowski - uczci też bohaterów i ofiary Majdanu - "ludzi, którym nie było obojętne, w jakim kraju żyją i w jaką przyszłość budują"; prezydent potwierdzi też polską solidarność z Ukrainą, która broniąc swojego suwerennego wyboru, zmaga się z rosyjską agresją oraz podkreśli niezmienne polskie wsparcie dla europejskiego wyboru Ukrainy i dla jej reform. - Polska gotowa jest dzielić się swoim reformatorskim doświadczeniem z lat 90. - zapewnił minister.

 

Doradca prezydenta ds. międzynarodowych prof. Roman Kuźniar podkreślił w rozmowie z PAP, że poprzez udział w obchodach 1. rocznicy Majdanu prezydent będzie chciał przekazać Ukraińcom "uznanie dla ich odwagi, wytrwałości, determinacji, które doprowadziły do zmiany kursu politycznego Ukrainy w kierunku Europy i demokracji".

 

- Chcemy też pokazać solidarność z wysiłkiem, jaki Ukraina podejmuje w tej chwili, żeby obronić swoją niezależność; solidarność ze zmianami, które Ukraina wprowadza, z władzami, które te zmiany podejmują. Chcemy też zachęcić Ukraińców do wytrwania przy tym kursie - podkreślił prof. Kuźniar.

 

Prezydencki doradca zaznaczył, że Polska wszechstronnie wspiera Ukrainę; przede wszystkim "mobilizując jedność i solidarność europejską z Ukrainą wobec rosyjskiej agresji". Ważnym aspektem polskiej pomocy dla Ukrainy jest też wsparcie w reformie samorządowej i administracyjnej, w budowie sektora małych i średnich przedsiębiorstw i w walce z korupcją. Ponadto Polska w ramach NATO uczestniczy w reformowaniu ukraińskiej armii.

 

Kijowski Majdan Niepodległości stał się centrum protestów, które rozpoczęły się 21 listopada 2013 r. po decyzji ówczesnych władz Ukrainy o wstrzymaniu przygotowań do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską.

(PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.