przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 26 lutego 2015

Nagroda im. Ks. Biskupa Romana Andrzejewskiego

  |   Uroczystość wręczenia nagrody im. Ks. Biskupa Romana Andrzejewskiego Uroczystość wręczenia nagrody im. Ks. Biskupa Romana Andrzejewskiego Uroczystość wręczenia nagrody im. Ks. Biskupa Romana Andrzejewskiego Uroczystość wręczenia nagrody im. Ks. Biskupa Romana Andrzejewskiego Uroczystość wręczenia nagrody im. Ks. Biskupa Romana Andrzejewskiego Uroczystość wręczenia nagrody im. Ks. Biskupa Romana Andrzejewskiego Uroczystość wręczenia nagrody im. Ks. Biskupa Romana Andrzejewskiego Uroczystość wręczenia nagrody im. Ks. Biskupa Romana Andrzejewskiego

Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Dariusz Młotkiewicz uczestniczył w czwartek w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w uroczystości wręczenia prof. dr hab. Alojzemu Szymańskiemu, Rektorowi Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Nagrody im. Ks. Biskupa Romana Andrzejewskiego.

Laudację na cześć Pana Profesora wygłosił ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński, J. M. Rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W imieniu prezydenta gratulacje Profesorowi złożył minister Młotkiewicz.

Wspominając postać świętej pamięci biskupa Romana Andrzejewskiego, wieloletniego krajowego duszpasterza rolników, minister Młotkiewicz zwrócił uwagę na to jak wielką rolę w sukcesie polskiego rolnictwa i awansie cywilizacyjnym polskiej wsi odegrały ośrodki akademickie i wyspecjalizowane jednostki naukowo-badawcze. - Trudno przecenić ich wkład w modernizację polskiego rolnictwa. Trudno przecenić ich wysiłek włożony w opracowywanie i wdrażanie nowoczesnych technologii i urządzeń, nowatorskich rozwiązań we wszystkich działach produkcji rolno-spożywczej – mówił.

Minister podkreślił, że kierowana przez Pana Profesora szkoła wyższa jest uczelnią nowoczesną, odpowiadającą na zróżnicowane potrzeby edukacyjne, dysponującą znakomitą kadrą naukową i dobrym zapleczem infrastrukturalnym. - Pan Profesor Alojzy Szymański, uznany autorytet w zakresie geotechniki, mechaniki gruntów i budownictwa, dał się poznać jako twórca mocnych fundamentów przyszłych karier ludzi młodych - młodzieży, która swoją przyszłość wiąże z pracą na wsi lub dla wsi – zaznaczył minister.

Na koniec minister Młotkiewicz przytoczył przesłanie czcigodnego patrona przyznanej Nagrody: Poświęcając nie tylko obiekty sakralne, ale i szkoły, sale gimnastyczne, wodociągi, mosty, pomniki i tablice pamiątkowe, widzę, że mamy dobrych specjalistów i zdolną młodzież, że powinno się ją kształcić, że majątkiem jest dzisiaj nie tylko ziemia, (…) ale że kapitałem jest też wiedza, jest poszerzanie kwalifikacji zawodowych. (…). Nadzieja jest w działaniu, (…) w małych sukcesach, w rodzących się dzieciach, w ich wychowaniu i wykształceniu. To przyszłość Polski. (…) Najgorszy scenariusz – to apatia.

W uroczystości uczestniczyli: Kardynał Kazimierz Nycz, Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski Biskup Artur Miziński, Nuncjusz Apostolski w Polsce Arcybiskup Celestino Migliore, Wiceprezes Rady Ministrów Janusz Piechociński, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki, liczni przedstawiciele środowisk wiejskich, Kapituła nagrody im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego oraz przedstawiciele Fundacji „Solidarna Wieś”.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.