przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 7 marca 2015

W niedzielę spotkanie prezydentów Polski i Słowacji w Tatrach

Prezydenci Polski i Słowacji - Bronisław Komorowski i Andrej Kiska spotkają się w niedzielę na polsko-słowackim pograniczu w Tatrach. Odwiedzą Oravicę i Witów. Prezydenci będą mówić m.in. o sytuacji na Ukrainie i współpracy obu krajów.

 

W Orawicy prezydenci Komorowski i Kiska wspólnie otworzą VI Masowy Rekreacyjny Bieg "Szlak Bez Granic". Planowane są też rozmowy plenarne obu delegacji w Witowie i spotkanie prezydentów z mediami. Wręczą też nagrody zwycięzcom biegu przy dolnej stacji Witów-Ski.

 

Bieg "Szlak Bez Granic" organizowany jest od 2007 roku. Jego celem jest popularyzacja narciarstwa biegowego w Tatrach Zachodnich i w przyszłości otwarcie transgranicznego szlaku biegowego.

 

Jak powiedział PAP minister w Kancelarii Prezydenta odpowiedzialny za sprawy zagraniczne Jaromir Sokołowski będzie to trzecie spotkanie prezydentów Polski i Słowacji na granicy polsko-słowackiej. Na granicy Polski i Słowacji Bronisław Komorowski spotykał się także z poprzednim słowackim prezydentem Ivanem Gaszparoviczem.

 

- Spotkanie ma podkreślić znaczenia współpracy transgranicznej oraz omówić transgraniczną współpracę infrastrukturalną, w tym infrastrukturę drogową i interkonektor gazowy na granicy polsko-słowackiej, który ma połączyć w przyszłości oba kraje - podkreślił Jaromir Sokołowski.

 

Prezydenci Polski i Słowacji będą też rozmawiać o współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej. - Bronisław Komorowski opowiada się za wyszehradzką solidarnością i budowaniem wspólnego głosu V4 na forum UE i w regionie - mówił minister.

 

Tematem rozmów będzie też sytuacja na Ukrainie i konflikt ukraińsko-rosyjski oraz współpraca w ramach NATO, w tym przygotowania do kolejnego szczytu Sojuszu w 2016 roku w Polsce. (PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.