przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 10 marca 2015

Min. Klimczak na konferencji ,,Ku pamięci - ku przestrodze"

  |   Minister Maciej Klimczak na konferencji ,,Ku pamięci - ku przestrodze" Minister Maciej Klimczak na konferencji ,,Ku pamięci - ku przestrodze" Minister Maciej Klimczak na konferencji ,,Ku pamięci - ku przestrodze" Minister Maciej Klimczak na konferencji ,,Ku pamięci - ku przestrodze" Minister Maciej Klimczak na konferencji ,,Ku pamięci - ku przestrodze" Minister Maciej Klimczak na konferencji ,,Ku pamięci - ku przestrodze" Minister Maciej Klimczak na konferencji ,,Ku pamięci - ku przestrodze" Minister Maciej Klimczak na konferencji ,,Ku pamięci - ku przestrodze" Minister Maciej Klimczak na konferencji ,,Ku pamięci - ku przestrodze" Minister Maciej Klimczak na konferencji ,,Ku pamięci - ku przestrodze"

Minister Maciej Klimczak uczestniczył we wtorek w Gmachu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w konferencji pt. „Ku pamięci – ku przestrodze”, w 75. rocznicę deportacji obywateli polskich do ZSRR oraz w 75. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.

 

W przemówieniu podczas sesji otwierającej minister przypomniał, że „wszyscy jesteśmy zobowiązani do pamięci o wydarzeniach sprzed 75 lat. O tej swoistej zagładzie polskich Kresów Wschodnich, z których po agresji sowieckiej i aneksji tych ziem do państwa Stalina w 1939 roku, postanowiono wysiedlić większość ludności polskiej oraz zgładzić tamtejszą polską elitę państwową. W ten sposób postanowiono zniszczyć wielusetletnie związki tych ziem z Polską i jej kulturą”.

 

Minister Klimczak dodał również, że ,,dzisiejsze państwo polskie, podejmując ważne decyzje na przyszłość, musi mieć w pamięci te straszliwe doświadczenia związane z utratą połowy ówczesnego terytorium kraju i wielkiej części jego mieszkańców i jego elity”. Zdaniem ministra „musimy czynić wszystko, aby nic podobnego w przyszłości się już nie powtórzyło”. - Powinniśmy też zabiegać o to, aby żadna ze zbrodni nie pozostała nieukarana. A jeśli to już niemożliwe - aby wszystkie jej okoliczności ujrzały światło dzienne i dotarły do opinii publicznej w Polsce i na świecie. Jesteśmy to winni ofiarom i bezpieczeństwu przyszłych pokoleń – podkreślił prezydencki minister.

 

- Prawda o Katyniu i losie Polski w czasie II Wojny Światowej jest niezbędnym elementem naszej pomyślności i bezpieczeństwa dziś i w przyszłości. Dlatego tak ważna jest pamięć i to, co nazywamy polityką pamięci. Chylę czoła przed ofiarami represji i deportacji - zakończył wystąpienie Maciej Klimczak.

 

Konferencja ,,Ku pamięci – ku przestrodze” została zorganizowana przez Komisję Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej we współpracy z Fundacją Kresy Historii.

 

W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz państwowych, instytucji badawczych, organizacji społecznych, Sybiracy oraz kombatanci.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.