przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 19 marca 2015

Od piątku prezydent Węgier z dwudniową wizytą w Polsce

Prezydent Węgier Janos Ader przyjeżdża w piątek z dwudniową wizytą do Polski. Wraz z prezydentem Bronisławem Komorowskim w Katowicach weźmie udział w Dniach Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

 
Pary prezydenckie Polski i Węgier spotkają się w piątek po południu w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, gdzie następnie odbędą się rozmowy plenarne delegacji.
 
Minister Jaromir Sokołowski podkreślił w rozmowie z PAP, że tematem rozmów będzie polityka energetyczna i sytuacja w regionie, w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę i konieczności utrzymywania przez świat zachodni wspólnego stanowiska na forum UE i NATO.
 
Prezydenci będą też rozmawiać o przyszłorocznym szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie i współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Prezydent Komorowski ma też zaapelować o zacieśnienie współpracy gospodarczej.
 
W sobotę rano prezydenci Komorowski i Ader będą uczestniczyć we mszy świętej w katowickiej Archikatedrze Chrystusa Króla.
 
Później prezydenci Polski i Węgier wezmą udział w odsłonięciu pomnika Henryka Sławika i Józefa Antalla seniora przy Międzynarodowym Centrum Kongresowym.
 
- Chcieliśmy doprowadzić do wspólnego odsłonięcia pomnika dwóch bohaterów - polskiego i węgierskiego  - powiedział minister Sokołowski. Jak podkreślił, ważne, by utrzymać pamięć o pięknej historii współpracy polsko-węgierskiej w tym najtrudniejszym okresie.
 
Prezydenci Komorowski i Ader odwiedzą też III Szachowy Turniej Przyjaźni Polsko-Węgierskiej i wezmą udział w oficjalnych uroczystościach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w siedzibie Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach.
 
Dni przyjaźni ustanowiły w 2007 roku Sejm i parlament Węgier. Obchody odbywają się na przemian w Polsce i na Węgrzech. Ostatnie miały miejsce w węgierskim Egerze. (PAP)
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.