przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 30 marca 2015

Od wtorku prezydent Finlandii z dwudniową wizytą w Polsce

Prezydent Finlandii Sauli Niinistö przybędzie we wtorek do Polski z dwudniową oficjalną wizytą. Spotka się z prezydentem Bronisławem Komorowskim. Rozmowy będą dotyczyć m.in. kwestii bezpieczeństwa europejskiego i współpracy w regionie Morza Bałtyckiego.

 

Podczas pobytu w Polsce prezydent Finlandii odwiedzi Warszawę i Gdańsk. We wtorek rano prezydent Niinistö zostanie oficjalnie powitany na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Następnie planowane są rozmowy dwustronne i spotkanie prezydentów Polski i Finlandii z mediami.

 

- Liczymy na pogłębioną dyskusję na temat wyzwań dla bezpieczeństwa regionalnego i europejskiego - powiedział PAP prezydencki minister Jaromir Sokołowski.

 

Wizyta będzie okazją m.in. do przedyskutowania perspektywy rozwoju sytuacji na Ukrainie i dalszych relacji UE-Rosja, także rozwoju Partnerstwa Wschodniego w związku ze szczytem PW. Szczyt ten odbędzie się 20 maja w Rydze. Unijnym programem PW objętych jest sześć krajów: Ukraina, Gruzja, Mołdawia, Armenia, Azerbejdżan i Białoruś.

 

Prezydenci Polski i Finlandii omówić mają też współpracę w regionie Morza Bałtyckiego. W lipcu Polska przejmie na rok przewodnictwo w Radzie Państw Morza Bałtyckiego - organizacji powstałej w 1992 roku jako forum współpracy międzyrządowej. W skład Rady wchodzą: Dania, Estonia, Finlandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Norwegia, Polska, Rosja, Szwecja i Unia Europejska.

 

Prezydencki minister zapowiedział, że tematem rozmów prezydentów będzie także współpraca w zakresie bezpieczeństwa i obrony, w tym współpraca przemysłów obronnych; prezydent Komorowski chce też potwierdzić zainteresowanie Polski współpracą z Finlandią w zakresie ochrony granic oraz energetyki jądrowej i odnawialnej.

 

We wtorek po południu Komorowski i Niinistö wezmą udział w polsko-fińskim forum gospodarczym. Wieczorem prezydent Komorowski wyda oficjalny obiad na cześć prezydenta Finlandii.

 

Podczas wizyty w Warszawie prezydent Niinistö spotka się też z premier Ewą Kopacz oraz z marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem. Odwiedzi także Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

W środę fiński prezydent odwiedzi Gdańsk, gdzie m.in. złoży wieniec pod Pomnikiem Stoczniowców zabitych w grudniu 1970 roku i odwiedzi Europejskie Centrum Solidarności.

 

To pierwsza oficjalna wizyta prezydenta Finlandii w Polsce od 2001 roku. Niinistö był w Polsce na szczycie grupy Arraiolos w Krakowie w 2013 roku, a także podczas ubiegłorocznych obchodów 25. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku. (PAP)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.