przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 11 kwietnia 2015

Minister Maciej Klimczak na uroczystościach w Katyniu i Smoleńsku

  |   Minister Maciej Klimczak podczas uroczystości złożenia wieńców w Kuropatach (fot. Anna Derska, Ambasada RP w Mińsku) Minister Maciej Klimczak podczas uroczystości złożenia wieńców w Kuropatach (fot. Anna Derska, Ambasada RP w Mińsku) Minister Maciej Klimczak podczas uroczystości złożenia wieńców w Kuropatach (fot. Anna Derska, Ambasada RP w Mińsku) Minister Maciej Klimczak podczas uroczystości złożenia wieńców w Kuropatach (fot. Anna Derska, Ambasada RP w Mińsku) Minister Maciej Klimczak podczas uroczystości złożenia wieńców w Kuropatach (fot. Anna Derska, Ambasada RP w Mińsku)

Minister Maciej Klimczak uczestniczył w piątek  w imieniu Prezydenta RP w uroczystych obchodach 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz 5. rocznicy katastrofy smoleńskiej na terenie Federacji Rosyjskiej.

 

Podczas uroczystości na cmentarzu w Katyniu złożył wieniec od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

 

Uroczystość w Katyniu rozpoczęła się w rosyjskiej części kompleksu memorialnego, gdzie odmówiono modlitwę prawosławną; złożono wieńce. Potem na polskiej części cmentarza odprawiono mszę celebrowaną przez ks. płk. Jana Domiana oraz modlitwę ekumeniczną. Złożono wieńce i zapalono znicze. Trębacz odegrał sygnał "Śpij, kolego", rozległ się dzwon pamięci, następnie trębacz odegrał sygnał "Cisza". Na koniec uroczystości członkowie delegacji wpisali się do księgi pamiątkowej w muzeum znajdującym się na terenie katyńskiego memoriału.

 

Wcześniej w Smoleńsku, wraz z oficjalną delegacją polskich władz, minister Klimczak złożył wieniec od Rzeczypospolitej Polskiej w miejscu upamiętniającym ofiary katastrofy samolotu TU-154M.

 

Symboliczna uroczystość przebiegła w honorowej asyście żołnierzy Wojska Polskiego. Gości powitał rosyjski minister transportu Maksim Sokołow, gubernator obwodu smoleńskiego Aleksiej Ostrowskij oraz biskup smoleński Izydor. Odmówiono modlitwę ekumeniczną, po której złożono wieńce i zapalono znicze. Wystawiony został posterunek honorowy. Na zakończenie trębacz odegrał sygnał "Cisza".

 

Ponadto, w sobotę minister Maciej Klimczak złożył wieniec od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Kuropatach na Białorusi w miejscu, w którym zostały odkryte masowe groby ofiar NKWD. (inf. własna, PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.