przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 24 kwietnia 2015

Spotkanie w z delegacją sektora producentów trzody chlewnej i przemysłu mięsnego

  |   Spotkanie Zastępcy Szefa KPRP z delegacją sektora producentów trzody chlewnej i przemysłu mięsnego Spotkanie Zastępcy Szefa KPRP z delegacją sektora producentów trzody chlewnej i przemysłu mięsnego Spotkanie Zastępcy Szefa KPRP z delegacją sektora producentów trzody chlewnej i przemysłu mięsnego Spotkanie Zastępcy Szefa KPRP z delegacją sektora producentów trzody chlewnej i przemysłu mięsnego Spotkanie Zastępcy Szefa KPRP z delegacją sektora producentów trzody chlewnej i przemysłu mięsnego Spotkanie Zastępcy Szefa KPRP z delegacją sektora producentów trzody chlewnej i przemysłu mięsnego

Minister Dariusz Młotkiewicz spotkał się w piątek z delegacją sektora producentów trzody chlewnej i przemysłu mięsnego. W spotkaniu, które odbyło się na prośbę zainteresowanych, udział wzięli przedstawiciele Krajowej Rady Izb Rolniczych, Związku Polskie Mięso, Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego, Polskiego Związku Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej POLSUS, Stowarzyszenia Producentów Trzody Chlewnej „Podlasie” oraz firmy Agri Plus.

 

Zainteresowani poinformowali o aktualnej sytuacji związanej z wystąpieniem w Polsce choroby ASF (afrykańskiego pomoru świń) oraz wynikających z tego konsekwencjach i zagrożeniach dla producentów trzody chlewnej i przemysłu mięsnego. Przypadki wystąpienia wirusa ASF stwierdzono dotychczas u dzików i trzody chlewnej na terenie trzech powiatów województwa podlaskiego. Jednak cała branża w Polsce poważnie odczuwa skutki ASF z powodu nie uznania przez kraje trzecie ustanowionej regionalizacji. Branża ocenia, że do ponad 50% wzrosła liczba zakładów mięsnych znajdujących się w złej kondycji finansowej.

 

Istotnym zagadnieniem jest kwestia populacji dzików. W opinii producentów Ministerstwo Środowiska i Lasy Państwowe dobrze wykonują zadania związane z zapanowaniem nad ilością dzików. Natomiast odczuwa się niedosyt działań Polskiego Związku Łowieckiego.

 

Producenci trzody chlewnej mają także wątpliwości czy realizowany program bioasekuracji, wprowadzony na terenach objętych ograniczeniami,  skutecznie zabezpieczy przed rozprzestrzenieniem się ASF na sąsiednie regiony kraju. Do rozprzestrzeniania się choroby przyczyniają się nie tylko dziki. Także poważnym zagrożeniem jest przewożenie produktów spożywczych powstałych z zakażonej wieprzowiny. Dlatego nadzór sanitarny nad przejściami granicznymi i parkingami, którego dotąd nie wprowadzono, jest ważnym elementem profilaktyki zagrożenia.  Producenci odczuwają niedosyt zaangażowania organów państwa i brak koordynacji działań odpowiedzialnych służb. Ze względu na ogromne konsekwencje ekonomiczne dla branży i gospodarki państwa związane z ewentualnym niebezpieczeństwem przemieszczenia się choroby, postulują o powołanie ogólnopaństwowego sztabu kryzysowego, podporządkowanego premier rządu.

 

Minister Dariusz Młotkiewicz poinformował przedstawicieli branż, ze Kancelaria Prezydenta RP monitoruje powyższą sprawę i od początku wystąpienia ASF w kraju prowadzi rozmowy z odpowiedzialnymi urzędami i służbami. Natomiast Prezydent RP podczas oficjalnych wizyt zagranicznych lobbuje na rzecz polskiego eksportu. Świadczą o tym towarzyszące wizytom misje gospodarcze jak na przykład podczas ostatniej wizyty w Japonii.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.