Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 5 maja 2015

Minister Wóycicka: Przeanalizujemy ministerialny projekt dot. zmiany świadczeń

  |   Spotkanie minister Wóycickiej z przedstawicielami opiekunów osób niepełnosprawnych Spotkanie minister Wóycickiej z przedstawicielami opiekunów osób niepełnosprawnych Spotkanie minister Wóycickiej z przedstawicielami opiekunów osób niepełnosprawnych Spotkanie minister Wóycickiej z przedstawicielami opiekunów osób niepełnosprawnych Spotkanie minister Wóycickiej z przedstawicielami opiekunów osób niepełnosprawnych Briefing po spotkanie minister Wóycickiej z przedstawicielami opiekunów osób niepełnosprawnych Briefing po spotkanie minister Wóycickiej z przedstawicielami opiekunów osób niepełnosprawnych Briefing po spotkanie minister Wóycickiej z przedstawicielami opiekunów osób niepełnosprawnych Minister Wóycicka po spotkaniu z przedstawicielami opiekunów osób niepełnosprawnych

Minister Irena Wóycicka spotkała się we wtorek z przedstawicielami opiekunów osób niepełnosprawnych, którzy sprzeciwiają się propozycjom zmian w systemie świadczeń. Zapowiedziała, że projekt opracowany w MPiPS zostanie przeanalizowany w Kancelarii Prezydenta.

 

- Rozmawialiśmy o problemach, które dotyczą tego środowiska, przede wszystkim o tych związanych z przygotowywaną przez resort Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ustawy o świadczeniach pielęgnacyjnych - powiedziała minister Wóycicka.

 

Jak dodała, ustawa ta jest na etapie konsultacji, nie jest więc projektem rządowym, tylko ministerialnym.

 

- Projekt budzi wiele wątpliwości osób, które z nami rozmawiały. Osoby te podkreślały, że jest jeszcze czas i będą dokładać woli i starań, by rozmawiać z ministerstwem pracy, aby ukształtować ustawę tak, by była ona bardziej satysfakcjonująca dla środowiska - powiedziała.

 

Minister dodała, że podczas spotkania sygnalizowano, że być może planowane rozwiązanie zawiera problemy natury konstytucyjnej. - Umówiliśmy się, że obecny projekt przeanalizujemy z punktu widzenia jego zgodności z konstytucją, bo to są kompetencje prezydenta; na każdym etapie prac należy wyłapywać i zapobiegać ewentualnym błędom – poinformowała minister Wóycicka.

 

Zapowiedziała, że strony spotkania ustaliły także, że choć przed ustawą jest jeszcze długa procedura, to jeśli trafi ona na biurko prezydenta i będzie nadal budzić istotne zastrzeżenia dużej części środowiska osób opiekunów dzieci i dorosłych osób niepełnosprawnych, to kancelaria przeprowadzi konsultacje przed podjęciem przez prezydenta decyzji w sprawie tej ustawy.

 

Kancelaria Prezydenta - jak zaznaczyła minister Wóycicka - zaprosiła na wtorkowe spotkanie zarówno organizacje, które organizują protest w stolicy, jak i te, które uczestniczą w ministerstwie pracy w rozmowach dotyczących rozwiązywania problemów opieki nad osobami niepełnosprawnymi. Minister wskazała, że wszystkie zaproszone organizacje, poza jedną, wydelegowały swoich przedstawicieli. (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu