przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 20 maja 2015

Min. Łaszkiewicz: Referendum nie zastępuje działań Sejmu i Senatu

Referendum nie zastępuje działań Sejmu i Senatu, tylko je uzupełnia - przekonywał w środę w Senacie prezydencki minister Krzysztof Hubert Łaszkiewicz. Mówił, że należy spytać obywateli o zdanie w momencie, gdy ponad 3 mln osób pokazuje, że chce zmian m.in. w ordynacji wyborczej.

 

Minister Łaszkiewicz występował w Senacie podczas rozpatrywania przez izbę punktu dotyczącego wyrażenia zgody na zaproponowane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego referendum ws. JOW-ów, finansowania partii i systemu podatkowego.

 

- Referendum nie ma na celu zastąpienia zarówno Sejmu jak i Senatu w kwestii zmiany ustawy zasadniczej. Ono ma na celu pozyskanie opinii obywateli, jak obywatele widzą rozstrzygnięcie w tym przypadku po przeprowadzonej pierwszej turze wyborów - mówił w środę w Senacie Łaszkiewicz.

 

Dodał, że prezydent uznał, że to właściwy moment, by zadać takie pytania w sytuacji, gdy ponad 3 mln ludzi uznało, że chciałoby innego systemu wyborczego niż ten, który obecnie istnieje. - I to jest ten podstawowy powód, dla którego prezydent w tej chwili, teraz, o to referendum wystąpił - podkreślił minister Łaszkiewicz.

 

Prezydencki minister zaznaczył, że oprócz zmiany systemu wyborczego, obywatele powinni móc się wypowiedzieć w kwestii finansowania partii politycznych. Podkreślił, że do Kancelarii Prezydenta przychodzi wiele listów i petycji od osób, które krytykują obecny system finansowania partii.

 

Minister Łaszkiewicz podkreślił, że warto też, by obywatele wyrazili swoją opinię także w kwestii zmian w systemie podatkowym; zaznaczył, że może to pomóc ustawodawcom w podjęciu właściwej decyzji w tej sprawie.

 

Prezydencki minister przekonywał, że wszystkie te trzy sprawy mają tak dużą wagę dla funkcjonowania obywateli, że należy spytać ich o zdanie. Dodał, że nie ma przepisu, który ograniczałby prawo prezydenta do przeprowadzenia referendum, "nie ma zakreślonych żadnych dat - po prostu - gdy sprawuje funkcję prezydenta, ma prawo złożyć wniosek o zgodę na jego przeprowadzenie".

 

W referendum Polacy mają odpowiedzieć na trzy pytania: czy są "za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu RP"; czy są "za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa" i czy są "za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika".

 

Referendum miałoby się odbyć 6 września. (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.