przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 22 lutego 2011

Min. Nowak: Prezydent wybierze optymalny termin wyborów

Prezydencki minister Sławomir Nowak podkreślił, że Bronisław Komorowski wybierze optymalny z punktu widzenia interesów polskiej prezydencji oraz frekwencji termin wyborów parlamentarnych. Jak dodał, wybory 30 października byłyby kłopotliwe z uwagi na Wszystkich Świętych i wyjazdy Polaków na groby bliskich.

 

Według ministra Nowaka, który we wtorek był gościem radiowych "Sygnałów Dnia", "na pewno intencją prezydenta będzie zaproponowanie takiego terminu (wyborów), który będzie maksymalizował efekty frekwencyjne".

 

Jak dodał, 30 października "to początek długiego weekendu, czyli tuż przed świętem Wszystkich Świętych, większość z nas już wyjeżdża na groby swoich bliskich, więc to może być problematyczny z ludzkiego punktu widzenia termin, jeśli chodzi o frekwencję".

 

- Myślę, że prezydent wybierze optymalny termin z punktu widzenia interesów polskiej prezydencji, frekwencji i też stronnictw parlamentarnych - podkreślił Sławomir Nowak.

 

Pytany o opinię prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, że wybory powinny się odbyć w ostatnim możliwym terminie przewidzianym przez konstytucję, (czyli 30 października) minister Nowak odparł, iż Kaczyński "będzie miał okazję przedstawić prezydentowi swój pogląd". - Zostanie zaproszony na konsultacje do Pałacu Prezydenckiego, będzie mógł ten pogląd przedstawić, myślę, że to dobra formuła, żeby ze sobą rozmawiać - zaznaczył.

 

Sławomir Nowak poinformował, że "prezydent w najbliższych kilkunastu dniach zaproponuje konsultacje polityczne najpierw Państwowej Komisji Wyborczej, aby wspólnie uzgodnić tło prawne, a potem zaproponuje konsultacje ze stronnictwami partyjnymi i z polskim rządem, aby ten termin wyborów w maksymalnym stopniu uwzględniał kalendarz prezydencji Polski w UE". Zobacz także: Min. Nowak o konsultacjach prezydenta ws. terminu wyborów

 

(PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.