przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 18 kwietnia 2012

Minister Łaszkiewicz o wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Hubert Łaszkiewicz

Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Hubert Łaszkiewicz

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej potwierdził słuszność decyzji prezydenta Bronisława Komorowskiego o skierowaniu jej do Trybunału - ocenił Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Hubert Łaszkiewicz.


- Wątpliwości Prezydenta RP dotyczyły zgodności sposobu procedowania ustawy z określonym w Konstytucji trybem stanowienia prawa – mówił w Trybunale minister Łaszkiewicz, przedstawiając argumenty prezydenta przemawiające za koniecznością oceny sposobu uchwalenia ustawy przez Trybunał.
 

W opinii prezydenta wprowadzenie nowych istotnych treści, nie przewidzianych wcześniej przez Sejm, mogło stanowić naruszenie zakazu dopuszczalnego zakresu poprawki senackiej.
 

Trybunał Konstytucyjny po rozpoznaniu wniosku Prezydenta RP wniesionego w trybie kontroli następczej, a wiec po podpisaniu ustawy, uznał za uzasadniony zarzut wprowadzenia przez Senat poprawek w sposób naruszający Ustawę Zasadniczą.


W następstwie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego przestaną obowiązywać regulacje dodane przez Senat, wprowadzające ograniczenie dostępu do informacji publicznej z uwagi na ważny interes państwa, jako wprowadzone niezgodnie z Konstytucją.
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.