przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 25 kwietnia 2012

XXII posiedzenie Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów RP i Ukrainy

XXII posiedzenie Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów RP i UkrainyXXII posiedzenie Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów RP i Ukr   |   XXII posiedzenie Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów RP i Ukrainy XXII posiedzenie Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów RP i Ukrainy XXII posiedzenie Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów RP i Ukrainy XXII posiedzenie Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów RP i Ukrainy XXII posiedzenie Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów RP i Ukrainy XXII posiedzenie Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów RP i Ukrainy XXII posiedzenie Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów RP i Ukrainy XXII posiedzenie Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów RP i Ukrainy XXII posiedzenie Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów RP i Ukrainy XXII posiedzenie Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów RP i Ukrainy

25 kwietnia 2012 r. odbyło się XXII posiedzenie Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej i Ukrainy pod kierownictwem Szefa Kancelarii Prezydenta RP Pana Jacka Michałowskiego i Szefa Administracji Prezydenta Ukrainy Pana Serhija Liowoczkina.

 

Tematem rozmów były współpraca polityczna i gospodarcza, w sferze kultury i kontaktów międzyludzkich. Odnosząc się z uznaniem do zakończenia negocjacji i parafowania Umowy Stowarzyszeniowej Ukraina – UE, strony zadeklarowały gotowość dalszej współpracy na rzecz podpisania, ratyfikacji i implementacji tej umowy. Polscy członkowie Komitetu zwrócili uwagę na kluczowe znaczenie w tym kontekście oceny październikowych wyborów parlamentarnych na Ukrainie i rozwiązanie problemów związanych z ukraińskim systemem prawnym, w tym sytuacji  Julii Tymoszenko i innych przedstawicieli byłego rządu skazanych na kary więzienia.

 

Pozytywnie oceniono rozwój współpracy handlowej i omówiono dalsze kroki, które pozwolą na poprawę warunków współpracy gospodarczej i rozwiązania problemów polskich firm na Ukrainie i ukraińskich w Polsce. Szef Kancelarii Prezydenta RP przekazał listę problemów polskich firm działających na Ukrainie.

 

Strony podkreśliły konieczność wszechstronnego rozwoju współpracy kulturalno-społecznej, a także znaczenie wspierania procesu zbliżenia i pojednania między narodami, szczególnie w kontekście zbliżających się trudnych rocznic. Zwróciły uwagę na konieczność odpowiedniej ochrony dziedzictwa narodowego, które ma szczególne znaczenie dla kultury i historii obu narodów. Omówiły stan prac nad upamiętnianiem miejsc walki i męczeństwa, w tym budowy upamiętnienia w Bykowni.

 

Strony uzgodniły, że będą wspierać wymianę młodzieży, uznając za celową aktywizację działań na rzecz zawarcia odpowiedniej umowy o funduszu wymiany młodzieży i realizacji wspólnych projektów. Następne posiedzenie Komitetu odbędzie się na Ukrainie w II połowie 2012 roku.

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.