Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 2 maja 2012

Otwarcie ekspozycji na Zamku Królewskim

  |  

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego minister Maciej Klimczak otworzył na Zamku Królewskim wystawę ,,Pod wspólnym niebem. Rzeczpospolita wielu narodów, wyznań, kultur (XVI-XVIII w.)".


W wystąpieniu otwierającym wystawę minister Klimczak wskazał, że dziedzictwo dawnej Rzeczypospolitej zawiera w sobie to, co dziś jest walorem współczesnej kultury europejskiej: różnorodność, bogactwo form artystycznych, zdolność przystosowywania się do zmieniających warunków życia, a także umiejętność wchłaniania oraz korzystnego czerpania z doświadczeń zewnętrznych.
 

Wystawa została zorganizowana przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie i prezentuje dziedzictwo oraz bogactwo kulturowe i etniczne I Rzeczypospolitej.

 

Wśród bardzo cennych eksponatów, na wystawie znajdują się m.in. oryginalny widymat czyli potwierdzenie zawarcia Unii Lubelskiej podpisane przez króla Zygmunta Augusta i różaniec króla Stefana Batorego. Oprócz eksponatów i dokumentów z epoki autorzy wystawy wykorzystują nowoczesne technologie prezentacji m.in. mapy multimedialne oraz tzw. pokazy poliwizyjne. Dzięki nim możliwa jest m.in. atrakcyjna ekspozycja panoram wielu miast we wczesnej epoce nowożytnej, a także mało znanych szkiców gdańszczanina Martina Grunewega z jego licznych podróży po Rzeczypospolitej na przełomie XVI i XVII wieku.
 

Ekspozycja na Zamku Królewskim w Warszawie będzie czynna do 31 lipca 2012.

Poleć znajomemu