przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 10 maja 2012

"Prezydent z satysfakcją o deklaracji MSZ Ukrainy"

Prezydent Bronisław Komorowski wyraża satysfakcję z deklaracji ukraińskiego MSZ dotyczącej reform ukraińskiego prawa mających na celu zbliżenie go do standardów europejskich - powiedział w czwartek PAP minister Jaromir Sokołowski.

Ukraińskie MSZ w odpowiedzi na apel prezydenta Bronisława Komorowskiego oświadczyło w czwartek, że Kijów podziela opinię o konieczności reformowania ustawodawstwa na Ukrainie, by zbliżyć je do europejskich standardów. Podkreśliło, że proces reform już się rozpoczął.

- Reakcja MSZ Ukrainy nabiera szczególnego znaczenia w kontekście wypowiedzi pierwszego zastępcy prokuratora generalnego Ukrainy Renata Kuźmina 9 maja podczas konferencji w Parlamencie Europejskim "Proces przeciwko Tymoszenko: przestrzeganie prawa Ukrainy czy łamanie praw człowieka" - powiedział ministerSokołowski. Jak zaznaczył, Kuźmin - oceniając ukraińskie prawo - przyznał, że Julia Tymoszenko została osądzona na podstawie kodeksu, którego niektóre normy nie odpowiadały europejskim, demokratycznym standardom.

- Prezydent wyraża nadzieję, że zmiany zapowiedziane przez Kijów będą dotyczyć również zapisów, w oparciu o które za decyzje polityczne grozi kara więzienia - oświadczył minister.
Zobacz także: Prezydent zaapelował o zmianę prawa na Ukrainie "Prezydent gotów do konsultacji ws. Tymoszenko"
Prezydent Komorowski zaapelował w środę do wszystkich ukraińskich sił politycznych - rządzących i opozycyjnych - o zmianę "anachronicznego" prawa, które umożliwia karanie za decyzje polityczne w oparciu o prawo karne.(PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.