przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 14 maja 2012

"Prezydent zdecyduje o ustawie emerytalnej po jej dokładnej analizie"

Podsekretarz Stanu w KPRP Irena Wóycicka

 

Prezydent Bronisław Komorowski podejmie decyzję ws. ustawy emerytalnej po dokładnej analizie treści i trybu prac nad ustawą - powiedziała w poniedziałek PAP prezydencka minister Irena Wóycicka.

 

 - Jak każda inna ustawa ustawa emerytalna będzie analizowana z punktu widzenia jej zgodności z konstytucją. Potem prezydent podejmie decyzję - zapowiedziała minister Wóycicka.

 

Zaznaczyła, że sprawdzana będzie zgodność z konstytucją zarówno treści ustawy jak i trybu jej przyjęcia.

 

Minister Wóycicka zastrzegła, że na razie nie może wypowiadać się o trybie prac nad ustawą, gdyż nie zakończył się jeszcze proces legislacyjny. - Nie możemy mówić o trybie, póki on się nie zakończył. Poczekajmy, aż Senat skończy prace - dodała.

 

Sejm w piątek uchwalił ustawę podwyższającą wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 67. roku życia oraz zmiany w systemie emerytur mundurowych.

 

 Irena Wóycicka przypomniała, że prezydent był zawsze rzecznikiem reformy systemu emerytalnego, której celem jest zwiększenie emerytur Polaków. 

 

- Prezydent cieszy się też, że znaleziono rozwiązania, które uelastyczniają system i umożliwiają pobieranie częściowej emerytury przed wiekiem emerytalnym dużej rzeszy ubezpieczonych - dodała.

 

- Prezydent uważa, że zmiany w systemie emerytalnym są nieuchronne. Ale ostateczna decyzja zapadnie wtedy, kiedy ta ustawa zostanie przeanalizowana dokładnie - podkreśliła prezydencka minister.

 

 Pytana, czy prezydent zamierza przed podpisaniem ustawy przeprowadzać kolejne konsultacje, odparła: „Prezydent jest otwarty na rozmowy o reformie emerytalnej, jeśli zajdzie taka potrzeba, ale nie sądzę, aby były planowane jakieś kolejne konsultacje. Prezydent widzi natomiast potrzebę prowadzenia dialogu o reformach społecznych odpowiadających na zjawiska demograficzne.

 

 Prezydent już wcześniej przeprowadził konsultacje na temat reformy emerytalnej z klubami parlamentarnymi, w kancelarii miały tez miejsce debaty poświęcone systemowi emerytalnemu oraz aktywności zawodowej osób starszych.

 

Odnosząc się do zapowiadanego przez "Solidarność" protestu w sprawie reformy emerytalnej przed Pałacem Prezydencki Wóycicka zaznaczyła: „To jest prawo związków zawodowych, aby protestować, dopóki trzymają się prawa. Choć dobrze by było, by protesty te nie zakłóciły radosnego dla kibiców święta, jakim jest Euro 2012.”

 

 - W wielu krajach związki zawodowe nie akceptują rozwiązań dotyczących podniesienia wieku emerytalnego, chociaż w naszym przypadku to podniesienie ma też ogromną korzyść dla pracowników, bo niesie za sobą realny wzrost wysokości świadczeń emerytalnych - powiedziała minister. (PAP/ inf. własna)

 
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.