przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 4 czerwca 2012

Szef BBN gościem audycji "Poranek Radia TOK FM"

W poniedziałek 4 czerwca br. szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Stanisław Koziej był gościem Łukasza Grassa w "Poranku Radia TOK FM". Rozmowa dotyczyła Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 i niedawnej wizyty szefa BBN w Kijowie.

 

Minister Stanisław Koziej pytany o rolę BBN podczas Euro 2012 powiedział, że Biuro bezpośrednio nie zarządza i nie koordynuje działalnością w zakresie bezpieczeństwa podczas trwania mistrzostw. Jednocześnie zaznaczył, że BBN stale monitoruje sytuację, aby w każdej chwili zdać raport prezydentowi na temat przebiegu, turnieju zwłaszcza w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych wydarzeń.

 

Stanisław Koziej wyraził opinię, że o informacjach operacyjnych dotyczących zagrożeń terrorystycznych, planowanych rozruchach czy innych niebezpieczeństwach nie powinno się publicznie (w mediach) rozmawiać, bo nawet gdyby one istniały, to lepiej przygotowywać się do sprawnego reagowania, niż dodatkowo wzbudzać wokół nich sensację. Zaznaczył, że do tej pory żadne konkretne zagrożenia nie były sygnalizowane, ale w jego opinii należy przewidzieć, że mogą się one pojawić, np. burdy kibiców, zakłócenia w komunikacji czy zagrożenia pogodowe. Dodał, że poważniejszych zagrożeń włącznie z terrorystycznymi nie należy wykluczać, ale zaznaczył, że na to wszystko polskie służby są odpowiednio przygotowane.

 

Szef BBN odnosząc się do współpracy polsko-ukraińskiej w dziedzinie obronności podkreślił jej bardzo dobry przebieg. Powiedział, że Polska wspiera tworzenie polsko-litewsko-ukraińskiej brygady oraz opowiada się za dołączeniem Ukrainy do wyszehradzkiej grupy bojowej UE, gdyż uważa, że jest to jedna z najlepszych recept na minimalizowanie ryzyk i różnego rodzaju nieporozumień. Minister  Koziej powiedział, że przygotowania do utworzenia wielonarodowej brygady idą dobrze, ale trzeba je jeszcze skonkretyzować, jeśli chodzi np. o program ćwiczeń.

 

Odnosząc się do reformy sił zbrojnych Ukrainy, która staje się właśnie na armią zawodową, szef BBN powiedział, że polskie doświadczenia mogą być w tym względzie bardzo pomocne przez to, że model profesjonalizacji armii jest niemal identyczny z polskim. S. Koziej powiedział, że w jego opinii bardzo dobrze sprawdziła się zasada ustalenia stałego wskaźnika procentowego od PKB, który umożliwia długofalowe, racjonalne, efektywne i jednocześnie oszczędne transformacje sił zbrojnych, czym szef BBN podzielił się ze swoimi rozmówcami w Kijowie.

 

Minister Stanisław Koziej rozmawiał też o integracji Ukrainy z Unią Europejską i o ostatecznym ratyfikowaniu umowy stowarzyszeniowej (w tym kontekście pojawia się problem skazania byłej premier Julii Tymoszenko). Zaznaczył, że Ukraina reformuje kodeks karny tak, aby za czyny polityczne nie było tak prostej odpowiedzialności jak za czyny kryminalne, co świadczy o tym, że Ukraina stara się w pewien sposób odpowiedzieć na oczekiwania państw UE. Jednocześnie zaznaczył, że jest to bardzo poważny i delikatny problem, o którym raczej bez strony ukraińskiej publicznie nie należy rozmawiać.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.