przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 26 czerwca 2012

Min. Łaszkiewicz w Sejmie o prezydenckim projekcie ustawy

Minister Krzysztof Hubert Łaszkiewicz

Konstytucja zapewnia obywatelom nie tylko prawo do organizowania zgromadzeń, ale także prawo do poczucia bezpieczeństwa - mówił we wtorek w Sejmie prezydencki minister Krzysztof Hubert Łaszkiewicz. Dodał, że prezydent musi te konstytucyjne wartości ważyć.

 

W Sejmie odbyła się debata nad prezydenckim projektem zmian w Prawie o zgromadzeniach. Projekt daje organom gminy możliwość zakazania organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu lub czasie, jeżeli mogłoby to doprowadzić do naruszenia porządku publicznego. Wprowadza również zakaz uczestnictwa w manifestacjach osób z bronią i materiałami pirotechnicznymi.

 

- Dyskusja, która się odbyła nad projektem prezydenckim postawiła jedno podstawowe pytanie, czy prawo do zgromadzeń jest wartością absolutną, czy też nie - powiedział minister Łaszkiewicz. Zaznaczył, że art. 31 konstytucji stanowi, jakie prawa mają obywatele w zakresie poczucia bezpieczeństwa zdrowia i życia. - Prezydent jako pełniący najwyższy urząd w państwie musi ważyć te konstytucyjne wartości - powiedział.

 

Podkreślił, że prezydent w dalszym ciągu uznaje, że zapis dotyczący zakrywania twarzy powinien znaleźć się w nowelizacji tej ustawy. Podkreślił, że ten przepis ma ułatwiać działanie służb wobec osób, które przychodzą na zgromadzenia, by łamać prawo. (PAP)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.