przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 18 lipca 2012

Min. Wóycicka na obchodach 68. rocznicy wyzwolenia Ankony

  |   Min. Wóycicka na obchodach 68. rocznicy wyzwolenia Ankony (Fot. Alina Nowacka/UDSKiOR) Min. Wóycicka na obchodach 68. rocznicy wyzwolenia Ankony (Fot. Alina Nowacka/UDSKiOR) Min. Wóycicka na obchodach 68. rocznicy wyzwolenia Ankony (Fot. Alina Nowacka/UDSKiOR) Min. Wóycicka na obchodach 68. rocznicy wyzwolenia Ankony (Fot. Alina Nowacka/UDSKiOR)

Bitwa o Ankonę we Włoszech była bitwą o wolną Polskę - mówili uczestnicy obchodów 68. rocznicy wyzwolenia Ankony przez 2. Korpus Polski. We wtorek we włoskim Loreto żołnierzom gen. Władysława Andersa oddano hołd apelem poległych i uroczystą mszą, w środę główne uroczystości odbyły się w Ankonie. W imieniu Prezydenta RP wzięła w nich udział Podsekretarz Stanu w KPRP Irena Wóycicka.


Wspólna polsko-włoska ceremonia upamiętniająca żołnierzy gen. Andersa i ich walkę o Ankonę odbyła się we wtorek na polskiej nekropolii wojennej u stóp położonej na wzgórzu bazyliki loretańskiej. Odegrano hymny państwowe Włoch i Polski i wygłoszono przemówienia, po których odbyła się msza św. odprawiona przez biskupa polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka.


Po mszy św. i modlitwie ekumenicznej w asyście kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego odbył się apel poległych, po którym żołnierze trzykrotnie oddali salwy honorowe. Następnie złożono wieńce i liczne wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze na grobach pochowanych w Loreto polskich żołnierzy.


Po wizycie na cmentarzu minister Wóycicka wręczyła w imieniu prezydenta odznaczenia państwowe m.in.osobom upamiętniającym i przywracającym pamięć o walkach żołnierzy Polskich o wyzwolenie Włoch.


W czerwcu i lipcu 1944 r. w walkach nad Adriatykiem i wyzwalaniu Włoch, m.in. Loreto i Ankony, brał udział 2. Korpus Polski pod dowództwem gen. Władysława Andersa.

 

W środę w Ankonie odbyły się rocznicowe uroczystości upamiętniające zwycięstwo Polaków nad oddziałami niemieckimi. Weterani wspólnie z polską delegacją, m.in. z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, oraz z władzami Ankony złożyli wieńce pod dawną bramą tego miasta - Porta Santo Stefano. To tu, 18 lipca 1944 r. krótko po godz. 14, oddział Pułku Ułanów Karpackich jako pierwszy wszedł w granice miasta. Wieńce składano także przy Pomniku Poległych położonym w bliskim sąsiedztwie Morza Adriatyckiego.

 

W bitwie o Ankonę poległo 388 żołnierzy, 1636 zostało rannych, 126 uznano za zaginionych. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.