przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 9 sierpnia 2012

Minister Dziekoński w Programie 1 Polskiego Radia

Minister Olgierd Dziekoński, który był gościem Programu 1 Polskiego Radia powiedział, że ustawa o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców, wynikających z realizacji udzielonych zamówień publicznych była potrzebna, ale powinna być poprawiona.


- To, że wykonawcy już składają wnioski pokazuje, że ustawa była potrzebna i rzeczywiście wypełnia pewną lukę w polskim systemie prawnym - powiedział minister.
 

Zobacz także: Prezydent złożył wniosek do TK Jednocześnie zaznaczył, że w praktyce ta ustawa nie jest na tyle dobra, żeby nie mogła być poprawiona i tego dotyczył wniosek Prezydenta RP do Trybunału Konstytucyjnego.
 

Olgierd Dziekoński wskazywał m.in. na ograniczenie kręgu podmiotów, które mogą skorzystać z ustawy do małych i średnich przedsiębiorców. - Są takie sytuacje, że duże firmy, które są dostawcami materiałów lub podwykonawcami robót budowlanych i również zostały poszkodowane i wówczas jest pytanie dlaczego jest nierówność podmiotów w przypadku dużych firm - mówił minister. Zwrócił uwagę, że średnia firma to 250 zatrudnionych i 200 mln euro obrotu rocznie. - A firma może być tylko troszeczkę większa od tej wartości i wówczas nie może skorzystać już z tej ustawy - wyjaśnił. Ocenił też, że to jest nieuczciwe w stosunku do tych, którzy ponoszą takie same ryzyko.
 

Ta ustawa - wskazywał też minister - nie zapewnia zadośćuczynienia tym firmom, które są dostawcami materiałów budowlanych dla podwykonawców. - Zdarzają się takie sytuacje, kiedy podwykonawca nie wypłaca pieniędzy dostawcom, jednocześnie podwykonawca nie ma roszczeń do generalnego wykonawcy, bo jemu już zapłacono. I tacy dostawcy nie mogliby skorzystać z tej ustawy. Dlatego prezydent skierował wniosek do TK odnosząc się do tych konkretnych punktów - podkreślał.
 

Na pytanie o współpracę z Chinami i działania Prezydenta RP w tym zakresie minister Dziekoński przypomniał, że gospodarka chińska jest drugą co do wielkości gospodarką świata. - To jest olbrzymi rynek i obecność na tym rynku oraz współpraca z tymi partnerami jest dla Polski szczególnym wyzwaniem możliwości rozwoju gospodarczego - ocenił. A jeżeli mówimy o rozwoju gospodarczym Polski - zauważył minister - to musi nastąpić dynamiczny wzrost polskiego eksportu, bo jak pokazuje przykład wielu krajów, to silny eksport jest fundamentem rozwoju gospodarki.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.