przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 10 sierpnia 2012

Program "Nowoczesny Patriotyzm" - spotkanie Szefa Kancelarii Prezydenta z młodzieżą

Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski na spotkaniu w ramach programu   |   Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski na spotkaniu w ramach programu "Nowoczesny Patriotyzm" (fot. Łukasz Stypula) Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski na spotkaniu w ramach programu "Nowoczesny Patriotyzm" (fot. Łukasz Stypula) Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski na spotkaniu w ramach programu "Nowoczesny Patriotyzm" (fot. Łukasz Stypula) Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski na spotkaniu w ramach programu "Nowoczesny Patriotyzm" (fot. Łukasz Stypula)

W piątek w ramach programu „Nowoczesny Patriotyzm” Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski spotkał się z dziećmi i młodzieżą w Zespole Szkół w Stegnie (województwo pomorskie).

 

Jako Honorowy Wolontariusz minister Michałowski rozmawiał z uczniami o pojęciu nowoczesnego patriotyzmu oraz dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem z działalności publicznej. Zobacz także: Henryk Wujec w Księżomierzu w ramach programu "Nowoczesny Patriotyzm" Prof. Nałęcz z uczniami w Sobieszanach o tożsamości narodowej

 

Zdaniem ministra, istota współczesnego patriotyzmu polega na jego dobrowolności i poczuciu wspólnoty. - Nowoczesny patriotyzm to coś, co daje nam radość bycia razem w naszym otoczeniu, w naszej miejscowości, z naszymi przyjaciółmi. Niezależnie od tego, że są między nami różnice wieku, płci, poglądów politycznych, mamy coś, co nas łączy – wspólne korzenie. To jest właśnie to, co nas łączy, a nie dzieli. Z każdym człowiekiem można znaleźć linię porozumienia. – podkreślał Szef Kancelarii Prezydenta RP. Patriotyzm, zdaniem ministra, to także wspólna radość z tego, z czego możemy być dumni.

 

Przedsięwzięcie realizowane jest przez Fundację Rozwoju Wolontariatu pod honorowym patronatem Prezydenta RP. W jego ramach od poniedziałku w Zespole Szkół w Stegnie młodzi wolontariusze, studenci z Rzeszowa, Monika Strugała, Zbigniew Dworak, Dominika Latańska prowadzili zajęcia dla młodzieży.

 

Uwieńczeniem projektu było piątkowe spotkanie, podczas którego uczniowie wraz z Honorowym Wolontariuszem grali m.in. w "Familiadę", a pytania dotyczyły wiedzy o Polsce. W spotkaniu uczestniczyła również Wójt Gminy Stegna Jolanta Kwiatkowska oraz dyrektor Zespołu Szkół w Stegnie Renata Cichosz.

 

Podczas zajęć dzieci pokazywały prace plastyczne wykonane w trakcie warsztatów z wolontariuszami, a także tańczyły z Ministrem Michałowskim poloneza.

 

- Celem akcji „Nowoczesny Patriotyzm” jest to, żebyśmy pamiętali, gdzie są nasze korzenie, jak wyglądała nasza przeszłość i kim jesteśmy. I choć różnimy się w najróżniejszy sposób - mamy różne wyznania, poglądy polityczne, pracujemy w różnych miejscach, to mamy wspólny mianownik. Jest o wiele więcej rzeczy, które nas łączą i ważne, żeby to dzieci wiedziały - powiedział dziennikarzom po spotkaniu Jacek Michałowski.


Zdaniem szefa Kancelarii Prezydenta patriotyzm to "nie tylko płakanie nad naszą historią i klęskami narodowymi". - Powinna być też radość z tego, że przez ostatnie ponad 20 lat udało nam się zbudować kraj, gdzie nie ma komunizmu, przemocy; gdzie mamy demokrację, gdzie ludzie pracujący mogą mieć to, na co zasługują. Oczywiście jest tak, że jednym jest łatwiej, a drugim trudniej. I patriotyzm to jest też między innymi to, żeby pamiętać o tych, którym jest trudniej i im pomagać – dodał minister Michałowski.
 

Zobacz także: Udział Jana Lityńskiego w akcji "Nowoczesny Patriotyzm” Program "Nowoczesny Patriotyzm" - udział ministra Klimczaka W piątek także doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego spotali się z młodzieżą szkolną: prof. Tomasz Nałęcz w Sobieszczanach (Lubelskie), a Henryk Wujec w Księżomierzu (Lubelskie). Pierwsze spotkania z prezydenckimi ministrami i doradcami w ramach programu "Nowoczesny Patriotyzm" odbyły się 27 lipca; z dziećmi i młodzieżą w Idzbarku (woj. warmińsko-mazurskie) spotkał się Podsekretarz Stanu Maciej Klimczak, a w Łaźcu (woj. śląskie) Doradca Prezydenta RP Jan Lityński. (inf. własna, PAP)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.