Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 18 sierpnia 2012

We wtorek prezydent Estonii z wizytą w Polsce

Minister Jaromir Sokołowski

We wtorek - na zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego - przybędzie do Polski z kilkudniową prywatną wizytą prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves wraz z małżonką

- Prezydent Bronisław Komorowski zaprosił estońską parę prezydencką do rezydencji na Mierzei Helskiej. Wizyta potrwa do 24 sierpnia - poinformował PAP minister Jaromir Sokołowski. Podczas wizyty pary prezydenckie Polski i Estonii odwiedzą m.in. Gdańsk.

- Wizyta ma charakter prywatny, ale będzie też okazją do rozmów politycznych - zaznaczył minister Sokołowski. Rozmowy dotyczyć będą m.in. współpracy bałtyckiej i kwestii bezpieczeństwa, w tym Baltic Air Policing.

Jak zaznaczył minister Sokołowski prezydenci będą też mówić o kwestiach europejskich, m.in. o kryzysie gospodarczym i jego możliwym wpływie na dalszy proces integracji europejskiej oraz o unijnym budżecie na lata 2014-2020, ze szczególnym uwzględnieniem polityki spójności.

Tematem rozmów będzie także współpraca energetyczna i transportowa. Rail Baltica to projekt linii kolejowej, będącej, wraz z połączeniem drogowym Via Baltica, elementem transeuropejskiego korytarza transportowego, łączącego Warszawę, Kowno, Rygę, Tallinn i Helsinki. Planowana w Polsce Rail Baltica ma mieć 341 km trasy kolejowej, z czego 172 km linii dwutorowej i 169 km linii kolejowej jednotorowej. Pociągi będą mogły jeździć tą trasą z prędkością ok. 160 km na godzinę. (PAP)

Poleć znajomemu