Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 27 sierpnia 2012

Minister Dziekoński o nowelizacji ustawy o paszach

Prezydent spotkał się z ministrem rolnictwa Stanisławem Kalembą. W rozmowie uczestniczył też minister w KPRP Olgierd Dziekoński

Sekretarz Stanu w KPRP Olgierd Dziekoński poinformował w rozmowie z PAP, że prezydent Bronisław Komorowski, który w poniedziałek spotkał się z ministrem rolnictwa, skłania się do podpisania nowelizacji ustawy o paszach, wydłużającej do końca grudnia 2016 r. możliwość karmienia zwierząt paszami GMO.

 

- W związku z deklaracją ministra Kalemby, który zapowiedział, że podejmie działania, by rząd i parlament pilnie wznowiły prace nad całościową ustawą o organizmach genetycznie modyfikowanych, prezydent skłania się ku podpisaniu tej ustawy (o paszach - PAP), jednocześnie zwracając uwagę, że nie powinna mieć miejsca sytuacja, w której opieszałość rządu utrudnia działanie producentów rolnych - powiedział PAP minister  Dziekoński. Dodał, że za całościową ustawę o GMO odpowiada minister środowiska.

 

Minister zaznaczył, że prezydent "głęboko zastanawiał się", jak postąpić w sprawie ustawy o paszach, tym bardziej, że wetując przed rokiem ustawę o nasiennictwie wyraził oczekiwanie, że rząd przygotuje całościową ustawę o organizmach genetycznie modyfikowanych. Ustawy jak nie było, tak dalej nie ma - dodał.

 

Jak powiedział Olgierd Dziekoński, ustawa o paszach z moratorium w sprawie GMO powoduje emocje po obu stronach - zwolenników i przeciwników GMO. Wśród tych pierwszych są przede wszystkim rolnicy i producenci rolni, ponieważ - jak zaznaczył minister - "w praktyce brak możliwości skarmiania białkiem sojowym genetycznie zmodyfikowanym de facto spowodowałby rozsypanie się przemysłu hodowlanego".

 

- W tej chwili ta opieszałość rządu (ws. całościowej ustawy o GMO - PAP) powoduje, że nikt nie wie, co się ma dalej dziać i rynek staje się niestabilny. Komunikacja publiczna staje się bardzo kłopotliwa i prowadzi do pewnego rodzaju niepotrzebnych konfliktów - ocenił minister.

 

W związku ze swoimi wątpliwościami prezydent zaprosił na spotkanie ministra rolnictwa Stanisława Kalembę, który przedstawił mu zagrożenia związane z ewentualnym niepodpisaniem ustawy o paszach, takie jak np. ewentualny wzrost cen.

 

- Minister Kalemba przedstawił prezydentowi problemy dotyczące konkurencyjności polskiej produkcji zwierzęcej, które spowodowałoby niepodpisanie tej ustawy - relacjonował Olgierd Dziekoński. Jak dodał, podczas spotkania minister rolnictwa wyraził opinię, że przesunięcie terminu, w którym możliwe jest stosowanie pasz GMO, jest konieczne.

 

Jak relacjonował minister Dziekoński,  Stanisław Kalemba podczas spotkania z prezydentem powiedział, że do końca obowiązywania moratorium, powinna zostać wypracowana całościowa ustawa o GMO, za którą odpowiada resort środowiska. Minister rolnictwa poinformował też, że jednocześnie rozwijany jest w Polsce krajowy program wysokobiałkowej produkcji pasz, który ma m.in. zapewnić większą niezależność polskiego przemysłu hodowlanego - dodał prezydencki minister.

 

Uchwalona przez Sejm w połowie lipca nowelizacja ustawy o paszach wydłuża do końca grudnia 2016 r. okres stosowania pasz GMO, nie zmienia natomiast innych przepisów. W ustawie uchwalonej w 2006 r. został wpisany zakaz stosowania pasz genetycznie modyfikowanych, ale miał on zacząć obowiązywać od 2008 r. Nie wszedł jednak w życie, gdyż posłowie zdecydowali o przesunięciu terminu, w którym możliwe jest stosowanie pasz GMO o kolejne cztery lata - do końca 2012 r. Teraz termin ten przesunięto o następne cztery lata. (PAP)


Poleć znajomemu