przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 13 maja 2011

Minister Wóycicka o projekcie ustawy o SIO

Minister Irena Wóycicka

Niewykluczone, że prezydent Bronisław Komorowski przeprowadzi konsultacje przed podjęciem decyzji w sprawie ustawy o utworzeniu nowego Systemu Informacji Oświatowej - poinformowała w piątek minister Irena Wóycicka.

 

Ustawa przewiduje, że w systemie znajdą się m.in. tzw. dane wrażliwe uczniów. W czwartek Senat poparł ustawę o utworzeniu nowego SIO. Senatorowie nie wprowadzili do niej poprawek. Teraz ustawa trafi do prezydenta.

 

Minister Wóycicka poinformowała, że tekst uchwalonej ustawy nie trafił jeszcze do Kancelarii Prezydenta.  - Gdy przyjdzie, będzie analizowana pod względem zgodności z konstytucją. Niewykluczone, że prezydent przeprowadzi w tej sprawie konsultacje, by wyrobić sobie ostateczną opinię o ustawie - oświadczyła prezydencka minister.

 

Ustawa przewiduje, że obok danych statystycznych o szkołach i placówkach oświatowych oraz o nauczycielach, w systemie znajdą się m.in. dane o uczniach, w tym tzw. dane wrażliwe. 

 

System Informacji Oświatowej funkcjonuje od 2005 r. Gromadzi i przetwarza dane o szkołach i placówkach oświatowych, uczniach,  słuchaczach, wychowankach i absolwentach. Obejmuje też dane o nauczycielach, wychowawcach i innych pracownikach oświaty. Dane są podstawą np. do podziału subwencji oświatowej między samorządy i ustalania wysokości wynagrodzeń nauczycieli.

 

Według Ministerstwa Edukacji Narodowej obecny system jest jednak przestarzały. Resort edukacji uważa, że nowy system ułatwi zarządzanie oświatą, m.in. subwencja oświatowa będzie kierowana do samorządów w precyzyjnie ustalonej wysokości.

 

Nowa ustawa o SIO ma wejść w życie w 2012 r. Początkowo oba systemy - obecny SIO i nowy SIO - będą funkcjonowały równolegle.

 

(PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.