przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 16 maja 2011

Min. Sokołowski o zbliżającej się wizycie Baracka Obamy w Polsce

Minister Jaromisr Sokołowski

Polsko-amerykańska współpraca gospodarcza w kontekście wydobycia gazu łupkowego, współpraca wojskowa i promocja demokracji - o tym będą rozmawiać w przyszłym tygodniu w Warszawie prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych: Bronisław Komorowski i Barack Obama.


Amerykański prezydent będzie w Polsce w dniach 27-28 maja. Weźmie m.in. udział w szczycie przywódców Europy Środkowo-Wschodniej. Jak zapowiedział w poniedziałek w TVP Info prezydencki minister Jaromir Sokołowski, podczas wizyty Obamy w Polsce będzie sporo "symbolicznych gestów"; od jednego z takich gestów wizyta ma się rozpocząć. Minister zastrzegł jednak, że jest jeszcze za wcześnie, by mówić o szczegółach.


27 maja wieczorem - zapowiedział minister Sokołowski - prezydent Obama weźmie udział w kolacji wydanej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego na zakończenie szczytu prezydentów państw Europy Środkowo-Wschodniej. W szczycie - jak dodał - uczestniczyć będzie kilkunastu prezydentów.
- To bardzo ważny sygnał, ci prezydenci przyjeżdżają do Warszawy m.in. po to, aby spotkać się z prezydentem Komorowskim, ale również, aby wziąć udział w kolacji z prezydentem Obamą - powiedział minister. Jak ocenił, "w sposób naturalny podkreślamy jednak znaczącą rolę Polski w regionie".


Tematem szczytu - jak mówił minister Jaromir Sokołowski - będzie współpraca transatlantycka oraz demokratyzacja. Tłumaczył, że doświadczenia, jakie mamy w demokratyzacji Europy Środkowej można zastosować w Afryce Północnej. - To będzie bardzo ważny temat. Prezydent Obama bardzo się cieszy na tę wymianę poglądów z przywódcami naszej części Europy - powiedział.


Odnosząc się do spotkania Komorowski – Obama, które odbędzie się w Pałacu Prezydenckim 28 maja, minister Sokołowski powiedział, że prezydenci rozmawiać będą o współpracy wojskowej, gospodarczej - głównie w kontekście wydobycia gazu łupkowego, oraz o promocji demokracji na wschód od Polski, głównie na Białorusi.


- Polska jest zainteresowana pozyskaniem jak najlepszych technologii i tym, aby gaz łupkowy rzeczywiście w sposób bezpieczny mógł być jak najszybciej wydobywany – powiedział prezydencki minister.


Podsekretarz Stanu w KPRP zaznaczył, że Amerykanie są także zaawansowani jeśli chodzi o tzw. odnawialne źródła energii. - Polityka UE zmierza do redukcji emisji C02, co za tym idzie będziemy musieli modernizować naszą gospodarkę, już to robimy, potrzebujemy nowoczesnych technologii, o tym prezydent Komorowski będzie rozmawiał z prezydentem Obamą - zapowiedział.


Odnosząc się do współpracy wojskowej minister powiedział, że tematem rozmów będzie kwestia "ewentualnego stacjonowania amerykańskich samolotów na terenie Polski". Chodzi o rotacyjne stacjonowanie w naszym kraju amerykańskich myśliwców F-16.


- Trwają negocjacje pomiędzy polskim rządem a amerykańską administracją. Miejmy nadzieję, że do czasu tej wizyty uda się zakończyć i będziemy mogli otwarcie potwierdzić wynik tych negocjacji - mówił w TVP Info Sokołowski.

 

(PAP)
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.