przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 26 września 2012

Seminarium BBN i Instytutu Wyższych Studiów Obrony Narodowej

Pałac Prezydencki

Polska i Francja debatują o współczesnych zagrożeniach i wyzwaniach oraz, w tym kontekście, wspólnocie interesów strategicznych, jako podstawie do budowania wspólnego bezpieczeństwa europejskiego, opartego na NATO i UE.


W środę w Pałacu Prezydenckim odbyło się pierwsze wspólne seminarium Biura Bezpieczeństwa Narodowego i paryskiego Instytutu Wyższych Studiów Obrony Narodowej (IHEDN) poświęcone polityce bezpieczeństwa. Obrady otworzyli szef BBN minister Stanisław Koziej oraz ambasador Republiki Francuskiej w Polsce Pierre Buhler. Delegacji IHEDN przewodniczył nowo mianowany dyrektor Instytutu gen. Jean-Marc Duquesne.


Szef BBN w swoim wystąpieniu zaznaczył, że mimo wielu różnic polityczno-poglądowych, jakie miały miejsce w ostatnim dwudziestoleciu, Francja dla Polski zawsze była ważnym politycznie i kulturowo punktem odniesienia.


Stanisław Koziej zaznaczył, że Pałac Prezydencki jest odpowiednim miejscem do debaty o fundamentalnych kwestiach bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa w ramach NATO i UE. Przypomniał, że właśnie w tym miejscu został podpisany Układ Warszawski, i kilkadziesiąt lat później toczyły się obrady „Okrągłego Stołu”, które rozpoczęły proces demokratycznych przemian ustrojowych w Polsce oraz całej Europie Środkowej i Wschodniej. Także tu prezydent podpisał Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej oraz ratyfikował akt o przystąpieniu Polski do NATO i Unii Europejskiej.

 

Czytaj więcej na stronie BBN >>
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.