przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 28 września 2012

Minister Wóycicka na wręczeniu nagrody im. Ireny Sendlerowej

Minister Irena Wóycicka na wręczeniu nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”   |   Minister Irena Wóycicka na wręczeniu nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” Minister Irena Wóycicka na wręczeniu nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” Minister Irena Wóycicka na wręczeniu nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” Minister Irena Wóycicka na wręczeniu nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” Minister Irena Wóycicka na wręczeniu nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” Minister Irena Wóycicka na wręczeniu nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” Minister Irena Wóycicka na wręczeniu nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”

Nauczycielka Małgorzata Rusiłowicz została laureatką głównej nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”. Nagrodę honorową otrzymała działaczka społeczna Bożena Szroeder. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w piątek w Pałacyku Przeździeckich w Warszawie. Wzięła w niej udział Podsekretarz Stanu w KPRP Irena Wóycicka. Zobacz także: List prezydenta z okazji uroczystości wręczenia Nagrody imienia Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”

 

Nagroda przyznawana przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Stowarzyszenie „Dzieci Holocaustu” w Polsce, wręczana od 2006, została ustanowiona w hołdzie Irenie Sendlerowej i jest przyznawana nauczycielom, którzy uczą i wychowują w duchu wartości uosabianych przez patronkę nagrody: tolerancji, poszanowania innych kultur, odpowiedzialności za drugiego człowieka i społeczność lokalną.

 

Laureatka Małgorzata Rusiłowicz została nagrodzona za swoją działalność pedagogiczną - prowadzenie zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych poświęconych problemowi Holokaustu skierowanych do najmłodszych uczniów. Realizuje programy edukacyjne na rzecz przywracania pamięci o wielokulturowym dziedzictwie Podlasia oraz na temat praw człowieka.


Po raz pierwszy w historii konkursu, została przyznana nagroda honorowa dla Bożeny Szroeder, wybitnej animatorki kultury, która od wielu lat realizuje z młodzieżą projekty artystyczne i kulturalne w Ośrodku „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”.


Nagrodę wręczył Przewodniczący Kapituły i twórca Fundacji „Pogranicze” - Krzysztof Czyżewski oraz działaczka społeczna, inicjatorka nagrody, jako dziecko uratowana przez Irenę Sendlerową– Elżbieta Ficowska. List gratulacyjny w imieniu Prezydenta Bronisława Komorowskiego odczytała Minister Wóycicka oraz skierowała do gości uroczystości słowa uznania i poparcia dla nauczycieli, którzy swoją pracą i zaangażowaniem kształtują nie tylko wiedzę uczniów, ale przede wszystkim postawy i wartości, którym są w życiu wierni. "Racją naszego istnienia jest drugi człowiek" - napisał prezydent.
 

Irena Sendlerowa podczas okupacji kierowała Sekcją Pomocy Dzieciom, działającą w ramach konspiracyjnej Rady Pomocy Żydom "Żegota". W obliczu likwidacji getta w 1942 roku, zainicjowała akcję ratowania dzieci, które - zaopatrzone w fałszywe dokumenty - były umieszczane w polskich rodzinach, klasztorach i sierocińcach. (PAP, inf. własna)
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.