przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 30 września 2012

Ponadpartyjna zgoda w sprawie obrony przeciwrakietowej

Siedziba Biura Bezpieczeństwa Narodowego

Platforma Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość, Polskie Stronnictwo Ludowe, Ruch Palikota oraz Solidarna Polska popierają prezydencki projekt ustawy dotyczącej zasad stabilnego finansowania ochrony przeciwrakietowej, która powinna być realizowana w ramach obrony powietrznej. Przedstawiciele tych sił politycznych zgadzają się, że w najbliższej dekadzie jest to najważniejszy i najpilniejszy priorytet w rozwoju Sił Zbrojnych RP. Dlatego te partie gotowe są poprzeć w parlamencie projekt ustawy. Zobacz także: Rozmowy szefa BBN w sprawie obrony przeciwrakietowej Prezydent podpisał projekt nowelizacji ustawy

 

Tylko Sojusz Lewicy Demokratycznej nie ma jednolitego zdania w tej sprawie. Jego politycy przyznają, że jest to priorytet dla bezpieczeństwa państwa, ale jednocześnie nie widzą potrzeby gwarantowania jego stabilnego finansowania.

 

Takie są najważniejsze wnioski z cyklu konsultacji, przeprowadzonych w imieniu Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego przez ministra Stanisława Kozieja. Zdaniem Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego wypracowanie ponadpartyjnej zgody w sprawie obrony przeciwrakietowej jest dużym sukcesem, a w perspektywie wieloletniej przyczyni się do wzrostu bezpieczeństwa zarówno Polski, jak i krajów sojuszniczych.

 

Spotkania odbywały się w BBN i w Sejmie. Reprezentanci klubów parlamentarnych podkreślali obiektywną potrzebę nadania priorytetu budowie obrony przeciwrakietowej. Podnosili takie kwestie jak: narastanie zagrożenia rakietowego, konieczność uwzględniania uwarunkowań i decyzji sojuszniczych, potrzebę stabilności finansowania programów obronnych oraz wagę zaangażowania polskiego potencjału intelektualnego i przemysłowego w realizację tego projektu.

 

Szef BBN zadeklarował gotowość do dalszych spotkań z klubami parlamentarnymi, które zgłoszą taką potrzebę. Po konsultacjach politycznych Szef BBN planuje cykl spotkań z ekspertami oraz publicystami. Następnym, niezwykle istotnym, etapem działań jest bowiem rzetelne informowanie opinii publicznej o projekcie, który ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa Polski.

 

Cztaj więcej na stronie BBN >>
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.