przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 13 października 2012

Minister Wóycika w radiowej „Jedynce”

Podsekretarz Stanu w KPRP Irena Wóycicka

Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka powiedziała w piątek w  radiowej "Jedynce", że przedstawione przez premiera w Sejmie propozycje są wynikiem dobrej współpracy między Kancelarią Prezydenta i Premiera, zarówno jeśli chodzi kwestie rodzinne, jak i rynku pracy.

 

Minister zaznaczyła, że polityka rodzinna wymaga szerszego spojrzenia, ale to, co zapowiedział premier jest bardzo obiecujące. - Tych zmian musi być więcej, ale dobrzel, że to co jest priorytetem Prezydenta RP stało się też priorytetem premiera - mówiła. – W tych dwóch sprawach istnieje pełna zgodność, przynajmniej na poziomie ogólnym - oceniła.

 

Minister odnosząc się do propozycji rocznego urlopu macierzyńskiego powiedziała, że chodzi o to, aby to był urlop rodzicielski, tak aby i kobiety, i mężczyźni uczestniczyli w opiece nad dziećmi. Dodała, że trzeba jeszcze dopracować formułę tego urlopu, aby on był bardziej elastyczny i dostosowany do potrzeb rodziców. Dodała, że Kancelaria Prezydenta zaproponuje rozwiązania w tej sprawie.

 

Oceniła, że chodzi o to, aby urlop ten nie zachęcał do pozostawania w domu tylko, aby był neutralny wobec takiej decyzji. Zdaniem minister,  kobietom po dłuższym czasie pobytu z dzieckiem w domu trudno jest się odnaleźć w środowisku pracy, często tę pracę tracą. - Dlatego mówię o neutralności, aby dać szansę, ale nie zachęcać specjalnie do tego rozwiązania - powiedziała Irena Wóycicka. Wskazywała, że ważne jest uczestnictwo ojców w wychowaniu dzieci. - Dlatego urlop stanowczo powinien nazywać się rodzicielskim – zaznaczyła.

 

Minister Irena Wóycicka także w sobotę w TVP Info przypomniała, że prezydent podkreślał od dłuższego czasu, że polityka prorodzinna ma strategiczny, długofalowy wymiar dla Polski. – Cieszę się, że prezydent przekonał premiera, że to jest ważne – powiedziała.


Za wyzwanie dla rządu minister Wóycicka uznała nie tylko stworzenie instytucji opieki, infrastruktury sprzyjającej rodzinom, ale także ich utrzymanie, co jej zdaniem wymaga długofalowego planu finansowego, w którym partycypować będą samorządy. – Politykę rządu trzeba przełożyć na finansowanie samorządów – dodała Podsekretarz Stanu w KPRP.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.