przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 18 października 2012

Siostra Rafaela laureatką Nagrody im. Sergio Vieira de Mello

Minister Wóycicka z laureatką Nagrody im. Sergio Vieira de Mello/ Fot. Paweł Mazur   |   Minister Wóycicka z laureatką Nagrody im. Sergio Vieira de Mello/ Fot. Paweł Mazur Minister Wóycicka z laureatką Nagrody im. Sergio Vieira de Mello/ Fot. Paweł Mazur Uroczystość wręczenia Polskiej Nagrody imienia Sergio Vieira de Mello / Fot. Paweł Mazur Kilka zaledwie lat po otwarciu szkoły starczyło, by niewidome dzieci tańczyły tradycyjne tańce rwandyjskie. (fot. Piotr Cywiński) Śpiewy, pieśni i piosenki rwandyjskie uderzają radosną, energiczną polifonią - nawet w wykonaniu najmłodszych. (fot. Piotr Cywiński) Siostra Rafaela na tle cegieł, które już na wiosnę 2013 zamienią się w nowe klasy dla dzieci. (fot. Piotr Cywiński) Zanim dzieci nie uczyły się chodzić o lasce, trzeba było wyszkolić do tej nauki opiekunów. (fot. Piotr Cywiński) S. Rafaela w ukończonej części szkoły. W tle ostatni postawiony budynek: klauzura i kaplica. (fot. Piotr Cywiński)

Minister Irena Wóycicka wzięła udział w czwartek w Willi Decjusza w Krakowie, w uroczystości wręczenia Polskiej Nagrody imienia Sergio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (2002-2003).

 

Laureatką tegorocznej Nagrody w kategorii "Osoba", na wniosek nominacyjny Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, została Siostra Rafaela - Urszula Nałęcz.

 

Kapituła zdecydowała o przyznaniu Nagrody Siostrze Rafaeli "za odwagę i bezpośrednią pomoc ofiarom konfliktów i wojen, konsekwentne działania na rzecz praw człowieka oraz organizację opieki nad niewidomymi, szczególnie dziećmi, bez względu na ich pochodzenie i niezależnie od wyznawanej religii". W imieniu Kapituły Nagrody laudację na cześć Siostry Rafaeli odczytała Minister Irena Wóycicka.

 

Urszula Nałęcz jest założycielką placówek misyjnych poświęconych pomocy dzieciom niewidomym w Indiach, Republice Południowej Afryki i Rwandzie. Od 2008 roku prowadzi pierwszy w Rwandzie Ośrodek Edukacyjny dla Niewidomych dzieci różnych religii i wyznań w Kibeho, w którym obecnie uczy się 92 dzieci. Siostra Rafaela działa aktualnie na rzecz rozbudowy placówki, która dla potrzebujących stanowi nie tylko szansę na naukę i opiekę medyczną, lecz także na zdobycie samodzielności i normalne życie.

 

Polska Nagroda im. Sergio Vieira de Mello jest przyznawana od 2004 roku osobom i organizacjom pozarządowym za działania na rzecz pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur. W 9. edycji Nagrody wyróżnienie odebrali również: w kategorii "Organizacja pozarządowa": People in need (Člověk v tisni), która jest najstarszą w Republice Czeskiej i jedną z największych organizacji pozarządowych w Europie Środkowej. People in need od 20 lat zajmuje się ochroną praw człowieka oraz niesieniem pomocy humanitarnej w najbardziej dotkniętych rejonach świata. Nagrodę Honorową odebrał Arnold Wellman, wiceprezes ds. korporacyjnych i PR w amerykańskiej firmie kurierskiej UPS, który w ramach programu CSR wspierał rozwój społeczności lokalnych poprzez zwiększanie dostępu do edukacji dzieci i młodzieży m.in. w południowej Polsce i na Ukrainie.

 

Ceremonia wręczenia Nagrody odbyła się w ramach międzynarodowej konferencji Tolerancja. modele, metamorfozy i implikacje.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.