przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 31 października 2012

Spotkanie Ministra Dziekońskiego z delegacją EXIM Bank of China

  |   Spotkanie Ministra Dziekońskiego z delegacją EXIM Bank of China Spotkanie Ministra Dziekońskiego z delegacją EXIM Bank of China Spotkanie Ministra Dziekońskiego z delegacją EXIM Bank of China Spotkanie Ministra Dziekońskiego z delegacją EXIM Bank of China Spotkanie Ministra Dziekońskiego z delegacją EXIM Bank of China

Minister Olgierd Dziekoński gościł w środę, 31 października 2012 r. przedstawicieli delegacji jednego z największych chińskich banków, EXIM Bank of China, której przewodniczył Pan Wei Ran, Dyrektor Generalny EXIM Bank of China. W spotkaniu brali również udział przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), reprezentowanego przez Jarosława Bełdowskiego, Pierwszego Wiceprezesa BGK, oraz KPMG China Practice i Fundacja Sinopol.

W trakcie spotkania Minister Dziekoński podkreślił, że BGK w Polsce, tak jak EXIM Bank of China w Chinach, pełni misję publiczną jako państwowy bank finansujący inwestycje infrastrukturalne oraz eksport i z tego powodu stanowi atrakcyjnego partnera dla chińskich instytucji finansowych. Przedstawiciele EXIM Bank of China przebywali w Polsce na rozmowach z potencjalnymi partnerami projektu stworzenia funduszu kapitałowego (‘funduszu współpracy inwestycyjnej’) mającego dokonywać inwestycji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, w tym w Polsce. Docelowa kapitalizacja funduszu ma wynosić 500 milionów USD (c. 1.5 miliarda PLN).

Fundusz, który ma być tworzony przez EXIM Bank of China, ma na celu realizować politykę inwestycyjną Chin w regionie, którą Premier Chińskiej Republiki Ludowej Wen Jiabao przedstawił podczas oficjalnej wizyty w Polsce 26 kwietnia br. w czasie Forum Gospodarczego państw Europy-Środkowo Wschodniej i Chin. Premier Jiabao wówczas przedstawił ogólne założenia chińskiej strategii inwestycyjnej w regionie, tzw. „12 kroków”, zgodnie z którymi tworzony fundusz kapitałowy ma być uzupełniony linią kredytową w wysokości 10 miliardów USD (c. 30 miliardów PLN) na inwestycje w sektorach takich jak infrastruktura, nowe technologie i zielona gospodarka. Fundusz ma na celu dodatkowo przyciągać chińskich inwestorów w nasz region Europy.

Minister zaznaczył, że rządowe plany programu Inwestycje Polskie czynią z BGK silnego, naturalnego partnera dla EXIM Bank of China w naszym regionie. Deklaracje chińskich władz i EXIM Bank of China nabierają tym większego znaczenia z racji na ogłoszony podczas ‘drugiego expose’ Premiera Donalda Tuska w dniu 12 października br. plan programu Inwestycje Polskie, zgodnie z którym istotne dokapitalizowanie Banku Gospodarstwa Krajowego kwotą miliardów złotych oraz stworzenie funduszu Inwestycje Polskie ma do 2015 r. zwiększyć dofinansowanie inwestycji w Polsce na kwotę 40 miliardów PLN. W czasie dyskusji uczestnicy spotkania podkreślili, że warto aby EXIM Bank of China i BGK podjęły rozmowy prowadzące do potencjalnej współpracy nad tym konkretnym projektem funduszu oraz potencjalną współpracą w innych obszarach.

Bank Gospodarstwa Krajowego jest bankiem państwowym, który powstał w 1924 r. na podstawie dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej, którego misją jest finansowanie infrastruktury, rozwoju regionalnego oraz obsługa rządowych programów i funduszy.

EXIM Bank of China jest państwowym bankiem Chin którego misją jest finansowanie eksportu, importu oraz istotnych projektów inwestycyjnych za granicą prowadzonych w formule tzw. project finance.
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.