przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 6 listopada 2012

Szef BBN w "Trójce" o samolotach dla VIP-ów

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego wspólnie z MON pracuje nad tym, by państwo dysponowało środkami transportu powietrznego najważniejszych osób - powiedział szef BBN Stanisław Koziej. Jego zdaniem to konieczne dla zapewnienia sprawnego systemu kierowania państwem.

 

- Ja od samego początku byłem, jestem i będę zwolennikiem takiego rozwiązania, gdyż uważam, że jest ono konieczne dla zapewnienia sprawnego funkcjonowania systemu kierowania państwem, zwłaszcza w sytuacjach szczególnych, w sytuacjach zagrożenia - powiedział minister Koziej we wtorek w radiowej Trójce.

 

Nie wykluczył, że kwestią samolotów dla VIP-ów zajmie się na najbliższym posiedzeniu, zaplanowanym na w czwartek, Rada Bezpieczeństwa Narodowego.

 

Jak powiedział Stanisław Koziej, BBN wspólnie z MON przygotowuje założenia, które pozwolą na stworzenie rozwiązań ustawowych, umożliwiających m.in. zakup samolotów potrzebnych do transportu najważniejszych osób w państwie.  - Jak widzimy, nasi przywódcy bardzo często muszą latać, chociażby dlatego, że jesteśmy w UE i dużo rzeczy się dzieje w różnych krajach - dodał.

 

Zaznaczył, że za wcześnie jest, by mówić o szczegółach.  - Jesteśmy w początkowej fazie prac. Trzeba się najpierw zorientować, na ile będzie wola polityczna, aby ten program realizować - podkreślił szef BBN.

 

Jak powiedział, nie chodzi o samoloty, które umożliwią podróże za ocean.  - Tutaj nie chodzi o samoloty dalekiego zasięgu, które by zapewniały kierownictwu naszego państwa podróżowanie po całym świecie i jednocześnie kierowanie państwem, ale w wymiarze kontynentalnym jest to nieodzowne. W ramach UE i NATO szefowie państwa muszą mieć zdolność szybkiego znajdowania się tam, gdzie to jest konieczne, mając jednocześnie możliwość kierowania państwem - przekonywał szef BBN.

 

Jak zapowiedział mister Koziej, czwartkowe posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, poza kwestią samolotów dla VIP-ów, poświęcone będzie również m.in. rezultatom strategicznego przeglądu bezpieczeństwa narodowego.  -Uważamy, że jest bardzo ważne, aby wszyscy członkowie rady zapoznali się i zaakceptowali do realizacji wnioski, które tam są zawarte. Inna kwestia warta rozważań na forum RBN to bardzo ważny projekt reformy systemu siłami zbrojnymi - powiedział szef BBN. (PAP)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.