przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 16 maja 2011

Min. Wóycicka o ustawie o refundacji leków

Prezydencka minister Irena Wóycicka powiedziała w poniedziałek PAP, że nie widać istotnych przeszkód do podpisania przez Bronisława Komorowskiego ustawy o refundacji leków. Wyjaśniła, że postulaty głowy państwa w tej sprawie uwzględniono w toku prac parlamentarnych.

 

Bronisław Komorowski w kwietniu napisał w liście do premiera Donalda Tuska, że ma do tej ustawy wątpliwości natury konstytucyjnej. W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął senackie poprawki do tej ustawy; jedna z nich zakładała usunięcie z ustawy kontrowersyjnego zapisu dotyczącego przekazywania przez firmy farmaceutyczne 3 proc. zysku z refundacji leków.

 

- Wydaje się, że w świetle tych zmian nie widać istotnych przeszkód do podpisania tej ustawy - oceniła Wóycicka.

 

Wątpliwości Bronisława Komorowskiego - jak wynikało z informacji PAP - budziły ponadto zapisy dotyczące "systemu poboru i egzekucji opłat, który nie dopuszcza kontroli prawidłowości naliczania opłat oraz prawa do odwołania" oraz "wprowadzenia obowiązku wymierzania kary administracyjnej w jednakowej sztywnej wysokości".

 

- Wynik zmian wydaje się pozytywny, ale być może pojawią się jeszcze inne kwestie, które prezydent będzie chciał wziąć pod uwagę przy podejmowaniu ostatecznej decyzji - powiedziała minister.

Poinformowała, że Kancelaria Prezydenta zwróciła się do Ministerstwa Zdrowia o przedstawienie analiz dotyczących wpływu ustawy na ceny leków dla pacjentów. - To także informacja, którą prezydent bierze pod uwagę podejmując decyzję - oświadczyła.

 

Dodała, że z przedstawionych przez Ministerstwo Zdrowia analiz wynika, że ustawa będzie miała neutralny wpływ na opłaty ponoszone przez pacjentów za leki (bez uwzględnienia leków za złotówkę), jeśli zostaną spełnione dwa zamierzenia resortu, tzn. ustawa uruchomi proces obniżania cen leków i apteki będą zainteresowane sprzedażą tańszych odpowiedników.

 

Ustawa o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych wprowadza urzędowe ceny i marże na leki finansowane ze środków publicznych.

 

(PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.