przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 11 grudnia 2012

Polsko-szwedzko-bułgarska wizyta na Kaukazie Płd.

Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski

W dniach 11-14 grudnia 2012 roku przedstawiciele 3 państw członkowskich Unii Europejskiej (Bułgarii, Polski i Szwecji) odwiedzą Armenię, Azerbejdżan i Gruzję - państwa Kaukazu Południowego objęte programem Partnerstwa Wschodniego.

 

W misji wezmą udział ministrowie spraw zagranicznych Szwecji Carl Bildt oraz Bułgarii Nikołaj Mładenow. Polskę w Azerbejdżanie i Gruzji reprezentował będzie Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski, a w Armenii Radosław Sikorski - Minister Spraw Zagranicznych.

 

Ministrowie rozmawiać będą o relacjach państw Kaukazu Południowego z Unią Europejską. Tematem rozmów będą przygotowania do III Szczytu Partnerstwa Wschodniego zaplanowanego na listopad 2013 roku w Wilnie, a także postępy w negocjacjach umów stowarzyszeniowych, perspektywy dotyczące ustanowienia stref wolnego handlu i liberalizacji wizowej.

 

Ważnym tematem rozmów będą możliwości rozwoju współpracy energetycznej. Ministrowie zapoznają się również z wewnętrzną sytuacją polityczną przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi, które odbędą się we wszystkich państwach regionu, a także stanem przestrzegania zasad demokracji i poszanowania praw człowieka.

  Zobacz także: "Będziemy konsekwentnie wspierali Mołdawię" "Polska wspiera aspiracje europejskie Ukrainy" "Polska jest zainteresowana sukcesem Gruzji" Prezydent w Armenii o Partnerstwie Wschodnim

Relacje z państwami Partnerstwa Wschodniego pozostają priorytetem polityki zagranicznej Polski. Na początku grudnia Prezydent Bronisław Komorowski odwiedził z wizytą oficjalną Mołdawię, we wrześniu Ukrainę, a w ubiegłym roku Prezydent złożył wizyty oficjalne w Armenii, Azerbejdżanie i Gruzji. W czasie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w Warszawie odbył się szczyt Partnerstwa Wschodniego.

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.