przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 11 grudnia 2012

Szef BBN o podejściu do spraw bezpieczeństwa

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej

Zintegrowane podejście do spraw bezpieczeństwa i upowszechnianie wiedzy o tych zagadnieniach to jedne z głównych wniosków Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego - zwrócił się we wtorek do organizacji pozarządowych Szef BBN Stanisław Koziej.

 

Szef BBN, który kierował komisją dokonującą Przeglądu, przedstawił wnioski i rekomendacje z SPBN przedstawicielom organizacji pozarządowych zainteresowanych problematyką bezpieczeństwa - Centrum Edukacji Obywatelskiej, Centrum Stosunków Międzynarodowych, Instytutu Strategii Polskiej, Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego, Fundacji Pułaskiego, Instytutu Sobieskiego, Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Instytutu Jagiellońskiego. Po południu spotkał się też z członkami wszystkich zespołów, które przygotowywały Przegląd.

 

Rozmawiając z dziennikarzami przypomniał, że do głównych zaleceń sformułowanych na podstawie wniosków SPBN należy stworzenie zintegrowanego podejścia do spraw bezpieczeństwa w miejsce obecnego, rozproszonego systemu. Do "priorytetów operacyjnych" szef BBN zaliczył konieczność budowania własnych, narodowych zdolności obronnych, w tym obrony powietrznej, na co wskazywał już prezydent Bronisław Komorowski w postanowieniach o kierunkach modernizacji armii. Minister Koziej podkreślił, że Przegląd sformułował także wnioski wiążące się z członkostwem Polski w NATO, UE i z dwustronnymi stosunkami polsko-amerykańskimi. 

 

Przeprowadzenie SPBN zlecił jesienią 2010 r. prezydent Bronisław Komorowski. Prace trwały 22 miesiące, dokonano analizy interesów narodowych i celów strategicznych, sporządzono 20-letnie prognozy kształtowania się bezpieczeństwa Polski w wymiarze globalnym, regionalnym i krajowym. 

 

Czytaj więcej na stronie BBN >>

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.