przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 13 grudnia 2012

Ministrowie apelują w Gruzji o przestrzegania prawa

  |   Spotkanie z prezydentem Micheilem Saakaszwilim (fot. PAP) Wspólna konferencja prasowa po spotkaniu z minister spraw zagranicznych Gruzji Mają Pandżikidze (fot. PAP) Minister Jacek Michałowski na konferencji prasowej (fot. PAP)

Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski oraz ministrowie spraw zagranicznych Szwecji i Bułgarii, Carl Bildt i Nikołaj Mładenow, wezwali w czwartek władze Gruzji do przestrzegania prawa i poprawy standardów demokratycznych w kraju.

Politycy odnieśli się w ten sposób do aresztowań członków poprzedniej ekipy, związanej z prezydentem Micheilem Saakaszwilim, do jakich doszło po objęciu rządów przez nowego premiera Bidzinę Iwaniszwilego.

- Pokojowa kohabitacja, która teraz ma szansę zaistnieć w Gruzji, to jest wielka szkoła dialogu i demokracji. Trzymamy kciuki za gruzińską demokrację. Gruzja była, jest i będzie w Europie - powiedział minister Michałowski podczas konferencji prasowej po spotkaniu unijnych polityków z minister spraw zagranicznych Gruzji Mają Pandżikidze.

Politycy wyrazili nadzieję, że Gruzja utrzyma dotychczasowy, proeuropejski kierunek. Uznali za konieczne rozpoczęcie dialogu między rządem a opozycją.

- Aresztowania, o których mówili nam przedstawiciele opozycji i prezydent Saakaszwili to sprawa niesłychanie trudna dla wizerunku Gruzji i demokracji w tym kraju. Ważne, żeby kohabitacja była możliwie pokojowa - powiedział w czwartek dziennikarzom minister Michałowski.

Dodał, że szefowa gruzińskiego MSZ zapewniła, że ewentualne procesy sądowe będą transparentne i odbędą się zgodnie z prawem. - Zwróciliśmy uwagę, że działania, które miałyby posmak rewanżyzmu są niestosowne - zaznaczył.

Po konferencji w MSZ Michałowski, Bildt i Mładenow udali się na rozmowę z premierem Iwaniszwilim, którego koalicja Gruzińskie Marzenie wygrała październikowe wybory parlamentarne w Gruzji.
Zobacz także: Szef KPRP: Współpraca w energetyce kluczowa dla UE
W środę przedstawiciele UE wzięli udział w obiedzie wydanym przez prezydenta Saakaszwilego. Następnie spotkali się z reprezentantami kierowanego przez niego Zjednoczonego Ruchu Narodowego (ZRN). Od rozpoczęcia pracy przez nowy rząd aresztowano ponad 20 przedstawicieli ZRN, a w sprawie kolejnych prowadzone są dochodzenia.

Na jesieni przyszłego roku w Wilnie ma odbyć się szczyt Partnerstwa Wschodniego. Gruzini liczą, że do tego czasu uda im się wynegocjować umowę stowarzyszeniową z UE.

Przedstawiciele państw unijnych udają się jeszcze w czwartek do Armenii, gdzie Polskę będzie reprezentował szef dyplomacji Radosław Sikorski. Wcześniej w ramach pobytu na Kaukazie Południowym odwiedzili Azerbejdżan. We wszystkich krajach regionu odbędą się w przyszłym roku wybory prezydenckie. (PAP, inf. Własna)
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.