przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 16 grudnia 2012

Obchody 31. rocznicy pacyfikacji kopalni "Wujek"

  |   Obchody 31. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek Obchody 31. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek Obchody 31. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek Obchody 31. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek Obchody 31. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek Obchody 31. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek

W niedzielę w Katowicach odbyły się uroczystości upamiętniające górników zastrzelonych w grudniu 1981 roku. Uczestniczyły w nich rodziny zabitych i rannych, przedstawiciele władz i mieszkańcy. Prezydenta reprezentował minister Sławomir Rybicki.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji zamordowanych górników w katowickim kościele Podwyższenia Krzyża Świętego koncelebrowanej przez metropolitę katowickiego abp. Wiktora Skworca. W homilii biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek m.in. apelował o powrót do wiary w Boga i stosowanie ewangelicznej zasady zwyciężania zła dobrem.

- Ofiary stanu wojennego pamiętamy, a pamięci zaginąć nie pozwolimy – mówił pod stojącym przy kopalni Krzyżem-Pomnikiem legendarny przywódca strajku górników w "Wujku" Stanisław Płatek.

Wieniec w imieniu prezydenta złożył minister Sławomir Rybicki.

Zobacz także: Prezydent spotkał się z rodzinami górników z kopalni "Wujek" W sobotę prezydent Bronisław Komorowski spotkał się w Wiśle z rodzinami górników zamordowanych w "Wujku". Dzieląc się opłatkiem prezydent podkreślił, że chce symbolicznie uczynić to z wszystkimi polskimi rodzinami, które cierpią z powodu niezabliźnionych ran po stracie bliskich, zasłużonych w walce o wolność ojczyzny i o lepszą Polskę.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.